Americké zamini bojuje s dezinformacemi. Najalo bývalou televizní reportérku

Americké ministerstvo zahraničí přivítalo novou posilu, bývalou redaktorku televizních stanic Fox News a NBC. Novinářka Lea Gabrielle, která má ovšem i velké zkušenosti z armády, v pondělí nastoupí jako ředitelka oddělení Global Engagement Center.

Tým založený v dubnu 2016 měl původně čelit mediálním výstupům různých teroristických skupin, ale postupně se jeho úkoly rozrostly o boj proti ruským dezinformacím nebo čínské propagandě.

Letos oddělení žádá o rozpočet ve výši 55 milionů dolarů, ale má se jednat o navýšení na 115 milionů dolarů. Zatímco bývalý ministr Rex Tillerson se jeho činnost snažil omezit, u stávajícího ministra zahraničí Mikea Pompea má podporu.

„Musíme si uvědomit, že jsme pod útokem nepřátelských zemí a mezinárodních teroristických organizací, které používají propagandu a dezinformace jako zbraň,“ prohlásila Gabrielle. „Dělají to, protože je to levné, jednoduché, a protože to mohou dělat,“ řekla pro magazín Foreign Policy.

Web Diplopundit cituje interní sdělení ministra zahraničí, ve kterém Mike Pompeo představuje novou kolegyni. „Boj s propagandou a dezinformacemi musíme vyhrát. Pod jejím vizionářským vedením bude Amerika lépe chráněna před těmi, kdo chtějí srdce i myšlenky obracet proti nám,“ prohlásil.

Lea Gabrielle absolvovala Námořní akademii a nastoupila k námořnictvu jako pilotka stíhačky FA-18/C. Létala s ní více než deset let, několikrát byla aktivně nasazena při taktických protiteroristických operacích speciálních sil SEAL. Podstoupila také trénink u CIA.

Po odchodu z armády pracovala ve Washingtonu jako redaktorka NBC. V září 2011 se přestěhovala do Kalifornie a v reportážích se zaměřila na vojenskou problematiku. Do newyorského týmu Fox News přestoupila v prosinci 2013. V televizi skončila loni v říjnu.

https://twitter.com/SecPompeo/status/1093635392757215234