Ani ve válce nemůžete přijít o humor, tvrdí ukrajinský prezident

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj © Kancelář prezidenta Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v rozhovoru pro americký magazín Time zamyslel nad významem humoru uprostřed války.

Bývalý herec a úspěšný televizní komik se v prezidentském úřadu vyrovnává s nejhoršími válečnými zvěrstvy. Dostává zprávy o postupu ruských invazních jednotek, o znásilněných ženách, o zavražděných lidech v masových hrobech. 

Neztratí člověk za takové situace smysl pro humor? Zelenskému tuto otázku položil redaktor Simon Shuster, když s ním 19. dubna vedl rozhovor pro časopis Time. 

Jak jste se od začátku invaze změnil?

Zestárnul jsem.

Přišel jste o svůj smysl pro humor?

Kdepak! To je nemožné. Nemůžete dovolit, aby se to přihodilo. Je to prostředek k přežití. Jinak by se všichni kolem cítili v depresi. A být v depresi není dobrý způsob, jak zvítězit. Musíte si udržet vítěznou náladu. To je cílem, bez ohledu na to, jak je to těžké. Cílem rozhodně není prohrát. Nesmíte si připustit slabost nebo se podvolit panice. Musíte se držet pohromadě a tato pospolitost musí být ve všem - ve vaší náladě, ve vašich metodách, ve vašich slovech.

V jakém smyslu jste tedy zestárl?

Duševně, morálně. Tedy, morálně jsem naprosto neoblomný. Zestárnul jsem z veškeré té moudrosti, o kterou jsem nikdy nestál. Je to moudrost spojená s počtem mrtvých a s mučením, jehož se dopouštějí ruští vojáci. Takový typ moudrosti... Abych byl upřímný, o takové poznání jsem nikdy neusiloval.

To mi připomíná, jak jsme spolu poprvé mluvili před třemi lety na kyjevské premiéře vašeho komediálního pořadu. Váš život tehdy vypadal docela dobře. Měl jste tam celou svou partu, všechny přátele. Ptal jsem se vás: proč byste chtěl jít do politiky?

Na ten rozhovor si vzpomínám.

Samozřejmě jsme tehdy nemohli tušit, že dojde k totální válce. Když se za tím ohlédnete, přemýšlíte o svém tehdejším rozhodnutí? Litujete, že jste do toho šel?

Jistěže toho nelituji. Vůbec toho nelituji. Ani na sekundu. Ani na to nemyslím. Naopak, někdy si říkám, že to bylo správné. Bylo to naprosto správné.

Celý rozhovor s Volodymyrem Zelenským je v angličtině na stránkách Time.