Běžte se očkovat, nebo ministerstvo vymyslí další kampaň

Zhruba deset nebo patnáct procent váhajících obyvatel by chtěl stát přesvědčit k očkování pomocí drsné kampaně, kterou spustil minulý týden. Klíčovou součástí jsou autentické fotografie z covidových jednotek českých nemocnic. Slovy dosluhujícího premiéra Andreje Babiše zvolila vláda „brutální“ formu, protože někteří Češi jako by nechtěli vidět, co koronavirus dokáže.

Sotva se v médiích objevily první vizuály, přineslo to vlnu rozhořčených reakcí. Podle kritiků je takové zpracování neetické. Mnozí ho přirovnávali k nechutným obrázkům na krabičkách cigaret, které kuřáci už dávno ignorují, stejně jako stále se zvětšující varovné nápisy o následcích kouření.

Aby bylo možné říct, jestli kampaň plní svůj účel, musíme znát základní kritéria. Má konkrétně definovaný cíl? Jakou cílovou skupinu oslovuje? Jaké prostředky využije? A využívá dostatečně už existující kanály?

O tom, jestli kampaň přesvědčí dostatečný počet lidí k návštěvě očkovacího centra, mám určité pochyby. Přijde mi, že se míjí s mentalitou odpíračů. Přečtěte si diskuse na facebooku ministerstva zdravotnictví. Odpůrci vakcinace omílají stále dokola, že vakcíny nejsou dostatečně vyzkoušené, případně podle nich nejsou vůbec potřeba. Vodou na jejich mlýn je zjištění, že na jednotkách intenzivní péče leží také pacienti, kteří očkování podstoupili. Podporují je v tom veřejně známé osobnosti včetně některých lékařů. Výsledkem je narativ: „Vidíte? Nutí nás do toho – a přitom je to úplně k ničemu!“

Odmítači často argumentují svobodou a tím, že je očkování dobrovolné. Cítí se tedy být manipulováni státem, který zpřísňuje opatření pro neočkované, a de facto tedy z dobrovolné věci dělá povinnou, neboť bez očkování bude život výrazně méně pohodlný. Tvrdé jádro odmítačů z řad absolventů lékařské fakulty na Vysoké škole života potom zpochybňuje složení vakcín a princip jejich fungování. Největší konspirátoři jsou přesvědčeni, že je očkování jen nástroj k ovládání lidí, a proto chce vláda obyvatele vyděsit, aby se z nich staly poslušné ovce.

Takže lidem, kteří obviňují vládu z vytváření atmosféry strachu, naservíruje kabinet kampaň, jež takový dojem potvrzuje. Tím je těžko přesvědčí. Na to, že je očkování potřeba, slyší ti, kdo s ním dosud váhali z jiných důvodů, než je ideologický postoj. Samotné zpracování navíc nutí odvrátit zrak.

Výzkumná agentura Ipsos nedávno zjišťovala, jaké reakce u diváků vyvolala osvětová kampaň proti agresivnímu a nepozornému řízení. Studovala jejich spontánní projevy a ptala se jich, co s nimi drastické záběry udělaly. Přibližně čtyřicet procent respondentů uvedlo, že se při jejich sledování cítilo dobře, neboť se sami tak nechovají. Poměrně velká část lidí také připustila, že je spoty přiměly k zamyšlení nad vlastním chováním za volantem. Pohled do policejních statistik ovšem zatím nepotvrzuje, že by agresivních řidičů nebo opilých šoférů ubylo. Je to věc dlouhodobé osvěty.

Dopravní nehody v důsledku porušení pravidel ale nejsou plně srovnatelné s infekční chorobou, protože u nehody je tragický následek vidět okamžitě. Navíc je naše společnost prorostlá cynismem, na sociálních sítích si běžně přečtete, že oběti covidu si za to mohly samy, protože byly obézní. A pokud zesnulí nebyli tlustí, tak byli staří – a staří lidé přece umírají.

Zpracování současné kampaně má opravdu nejblíž k těm obrázkům na cigaretách. S ničím se nezdržuje a rovnou ukazuje mrtvoly nebo zdravotníky ve „skafandrech“. Není tam žádný příběh, něco, s čím by se mohl neočkovaný člověk osobně ztotožnit. Antivaxeři už materiály ministerstva předělali po svém a slogany přepsali podle vlastního rozumu.

Tím se obloukem dostáváme k tomu, zda ministerstvo efektivně využívá kanály, které má k dispozici. Pod každým příspěvkem na jeho facebooku se objeví záplava spikleneckých teorií, chybně pochopených dat, či z kontextu vytržených výroků. Myslíte, že na ně snadno někdo reaguje? Vysvětluje? Uklidňuje? Hovoří pochopitelným jazykem? A nechtěli byste toho trochu moc?

Končící ministr Adam Vojtěch kritikům připomíná, že třeba Slováci mají pěkné informační materiály, ale nižší proočkovanost. Ukazovat smrt ale nepomůže. Už teď je mezi lidmi znát agresivita a odnášejí to třeba hygienici. Nenechme se do té spirály vtáhnout.

Vyšlo jako komentář v Hospodářských novinách, 15. 11. 2021