Cesta fotky ČTK na iDNES přes americký web

24. listopadu 1996 zemřel při autonehodě předseda představenstva společnosti Škoda Ludvík Kalma. Smrt ho dostihla ve voze Octavia, tehdejší novince.  Patnáctileté výročí připomněl server iDNES - včera pošesté oceněný Křišťálovou Lupou - článkem, který doprovázejí dvě fotografie. Jedna z nich má velmi pozoruhodné zdrojování.

Je to snímek Kalmova havarovaného vozu. Černobílý záběr iDNES nabízí jako nazvětšovaný screenshot z placené fotobankyPhotographers Direct, místo toho, aby fotku rovnou koupil.

Foto vraku auta Ludvíka Kalmy na iDNES

Na stránkách této fotobanky se přitom u každé fotky dočtete důraznou instrukci„This image is copyright protected. There is a fee for any use. This is not a source of free images.“ (Tento obrázek podléhá autorským právům. Za jakékoliv jeho použití je účtován poplatek. Toto není zdroj bezplatných obrázků.)

Budiž, dejme tomu, že je to přehmat externího spolupracovníka, důsledek nepozornosti, případně za to může nějaká stážistka.

Jenže tahle fotka má pikantní dohru. Je to totiž snímek agentury ČTK, který vyfotil 25. listopadu 1996, tedy den po nehodě, fotograf David Veis.

I kdyby iDNES nemělo přístup do americké fotobanky, i kdyby byl registrační proces třeba zdlouhavý, obcházet to screenshotem ve chvíli, kdy je fotka v nabídce ČTK, se kterou má iDNES smlouvu, je poněkud neprofesionální přístup. Působí navíc trochu komicky v kontextu toho, jak iDNES žárlivě střeží všemožnými ochranami svoje fotky, aby jim je nikdo nestahoval.

Přitom je to tak jednoduché - stačí přece udělat screenshot stránky, aby to vypadalo, že jste vlastně vůbec nechtěli čmajznout tu fotku, ale chtěli jste ukázat, jak vypadá ten web!