Co chystá Telecom pro digitální vysílání?

Český telecom

Český Telecom uspořádal workshop, na kterém informoval novináře o fungujících i nových interaktivních službách připravených pro digitální vysílání.

K dispozici budou v multiplexu C, který Telecom provozuje. Vedle služeb pro DVB-T se Telecom připravuje i na spuštění internetové televize IPTV.

Výkonný ředitel Telecomu pro služby obsahu Michal Žilka znovu potvrdil, že telekomunikační operátor bude poskytovat IPTV, tedy televizní vysílání přes internetový protokol. "Myslíme si, že oba způsoby mohou existovat na sobě nezávisle," řekl k případné konkurenci mezi DVB-T a IPTV.

Podle manažera projektu digitální televize Petra Adamce je Telecom připraven poskytovat širokou škálu interaktivních služeb, mimo jiné posílání SMS a MMS zpráv, e-mailů nebo ovládání bankovního účtu. Diváky by k nim měla přitáhnout bohatá nabídka programů, interaktivní prvky ve vysílání a možnost hlasování, což jsou tři příklady motivací přechodu na digitální televizi, které diváci uváděli v průzkumu pro Český Telecom. "Jsme připraveni aplikace poskytovat. Bude záležet na trhu, jak využije tyto možnosti," uvedl Adamec. Mezi programy dále patří rezervace lístků, jízdní řády, telefonní seznam nebo personalizované zpravodajství agregované přes RSS. Telekomunikační společnost předpokládá, že podobné aplikace nabídne jak v DVB-T, tak pro vysílání na mobilních telefonech, tj. DVB-H.

Rozvoj multiplexu C závisí podle Adamce na množství vnějších činitelů, například technickém plánu přechodu na DVB-T nebo požadavcích jednotlivých televizí. V síti Českého Telecomu budou vysílat stanice Óčko, Febio TV a TV Barrandov. "Nemůžeme stavět tam, kde televize nebudou chtít, když budou mít priority na jiném území," konstatoval Adamec. Telecom počítá s tím, že se pokrytí po Praze a Brně rozšíří nejdříve na území s velkými počty diváků.

Telecom pokukuje i po kompresním poměru MPEG-4. "Vývoj směřuje k MPEG-4, které nám dává mnohem větší prostor v multiplexu," řekl Adamec a dodal: "Nedokážu si představit, že by tu HDTV bylo možné provozovat jinak než v MPEG-4." Vhodné set-top-boxy, které si s tímto formátem vysílání poradí, by měly být na trhu během jednoho roku.

IPTV, k níž zákazník potřebuje telefonní linku, DSL modem, set-top-box a televizi, míří podle Adamce na jiného klienta než vzduchem šířená digitální televize. Uživatel IPTV získá v jednom balení hlasové, datové i televizní služby, přičemž by jedna neměla omezovat ostatní. Telecom stále předpokládá, že s touto službou přijde na trh v červnu. "Byli bychom rádi, aby set-top-boxy byly již od startu kombinované, tedy pro příjem DVB-T i IPTV," dodal Adamec.

Na rozvoji aplikací spolupracuje Telecom mimo jiné s ministerstvem vnitra. Diváci multiplexu C si na obrazovce mohou vyvolat pátrání po hledaných osobách, nebo si v databázi odcizených vozidel ověřit, zda nekupují či nevlastní ukradený automobil. "Máme s ministerstvem vnitra velmi úzkou a velmi dobrou spolupráci," shrnul manažer pro rozvoj a plánování multiservisních sítí Tomáš Dratva. Set-top-box se na databázi MVČR napojuje přímo, data vlastní ministerstvo. Novinkou je aplikace Občan na úřadě, nabízející průvodce pro řešení různých životních situací.

Dratva si nemyslí, že by set-top-box mohl nahradit počítač. Nazval to "konfliktem zájmů" – psát e-mail v době vysílání pořadu není právě pohodlné. V testovacích aplikacích je podle něj ještě mnoho balastu, který jejich chod a odezvu značně zpomaluje. Telecom televizím v multiplexu nabídne i možnost automatického vyvolání aplikace na obrazovku v závislosti na ději, aniž by uživatel sáhnul na ovladač. Například se během pořadu může vynořit anketa, žádající odpověď diváka. Tuto možnost je ale možné v nastavení set-top-boxu vypnout.