Co si vybavíte, když se řekne „rozhlas“?

Kdepak, už dlouho to není jenom krabice, ze které se linou mluvené slovo a hudba. Třeba Český rozhlas jde s dobou a už toho nabízí mnohem víc. A nejnověji dokonce i obraz.

Vnímání rozhlasového vysílání se totiž mění celosvětově. Prvním logickým krokem bylo, když si všechny stanice v době internetového boomu pořídily vlastní webové stránky. Nejdřív byly jen textové. Pak přišlo živé vysílání. Pak zvukové záznamy odvysílaných pořadů. S každou další novinkou nabíral pokrok větší a větší rychlost. Teď už se nové nápady na webu Českého rozhlasu objevují rychleji, než byste řekli „kmitočet“.

Šíře internetové veřejné služby je ohromující. Můžete si jen tak pročítat tematické weby o kultuře (www.rozhlas.cz/kultura), přírodě (www.rozhlas.cz/priroda) nebo posadit před monitor svého potomka (www.rozhlas.cz/deti). A to všechno je ještě pořád jenom zlomek z nabídky. Na přečtení seznamu všech rozhlasových stránek by vám ranní cesta do práce nestačila, to byste s Metrem museli sjezdit celou Prahu. Ale zase byste mohli mít v uších sluchátka a ve sluchátkách poslouchat své oblíbené pořady, stažené v MP3 z Rádia na přání (www.rozhlas.cz/radionaprani).

A teď se tedy ke zvukům přidává i video. Na zbrusu nových stránkách www.rozhlas.cz/multimedia najdete reportáže, rozhovory i pohádky o gorilách. Můžete sledovat, co právě dělají moderátoři stanice Leonardo ve vysílacím studiu. Anebo se poučit u některé z interaktivních aplikací, zatímco vaše dítě bude na tátově notebooku hrát minigolf. Rozhlasový, pochopitelně.

Nejen o tomto novém webu se můžete více dozvědět na brněnském Invexu. Pokud se tam chystáte, navštivte pavilon E. Ponoříte se v něm do světa digitálního vysílání, prohlédnete si ukázky z dějin televize a zhruba v polovině pavilonu narazíte také na prosklený stánek Českého rozhlasu s improvizovaným studiem. A v pátek, ještě než opustíte brány výstaviště, určitě zajděte na stejné místo. Dozvíte se víc o fenoménu dneška - digitálním vysílání. Zapamatujte si adresu www.rozhlas.cz/digital...

Vyšlo v rubrice Multimediář v deníku Metro