Co znamená moje ikona na sociálních sítích

Můj soukromý profil na Twitteru, na Instagramu nebo na YouTube poznáte mimo jiné podle ikony, kterou používám už mnoho let. Je na ní pes, který pozorně poslouchá nahrávku.

Ten čtyřnohý zvědavec se jmenuje Nipper, je to Jack Russell teriér a sedí u gramofonu. Původní námět je starý více než sto let. Vychází z obrazů malíře Francise Barrauda. Ten si u sebe doma všiml, že pes přiběhnul k přístroji, kdykoliv se z něj ozvala nahrávka s hlasem jeho původního páníčka – malířova zesnulého bratra Marka.

His Master's Voice, je vám to povědomé?

His Master's Voice
His Master's Voice (autor: Francis Barraud)

Na prvních variantách obrazu sedí pes ještě u válečkového fonografu. V roce 1899 se Barraudovi podařilo obraz prodat gramofonové firmě, která se později stala součástí koncernu EMI. Z pozorně naslouchajícího psa se stalo logo na gramofonových deskách a dalších nosičích po celém světě. Přeneseně vyjadřovalo zálibu v kvalitní hudbě.

V době, kdy jsem si profily na sociálních sítích založil, jsem pracoval v Českém rozhlase. Slavný motiv mi přišel jako dobrý odkaz na práci v médiu, které je založené na zvuku.

A také jako dobrý symbol pro zajímavý obsah, od kterého se nemůžete odtrhnout... Dočetli jste to přece až sem, ne?