Další obsah zdarma na webu Českého rozhlasu

Ode dneška nabízí web Českého rozhlasu další obsah z bohatého zvukového archivu. I když dnes představená novinka není přímo ke stažení, potěší určitě hodně uživatelů. A nejen českých, protože je mezinárodně srozumitelná.

Když jsme přemýšleli, jak obohatíme inovované stránky Symfonického orchestru Českého rozhlasu, mysleli jsme hlavně na nahrávky jeho koncertů. Nakonec se ukázalo, že symfonici mají také zajímavá videa. Když koncertovali v Jižní Koreji, skončilo jejich vystoupení skandováním publika, tříminutovým potleskem vestoje a přídavkem v podobě Slovanského tance č. 10 od Antonína Dvořáka, což se v Evropě jen tak nestane. To video je mimochodem báječné, i když je publikum na záběrech víceméně utopené ve tmě (SOČR si pochopitelně nevozí armádu televizních kameramanů).

Milovníci vážné hudby si na nových stránkách mohou pustit pět nahrávek v délce od osmi do šestnácti minut. Jde o tyto záznamy:

  • Robert Schumann: Symfonie č. 2 C dur III. Adagio espressivo, dirigent Vladimír Válek (1997)
  • Sergej Vasiljevič Rachmaninov: Rapsodie na Paganiniho téma a moll pro klavír a orchestr, op. 43, klavír Jan Simon, dirigent Vladimír Válek (1999)
  • Petr Iljič Čajkovskij: Italské capriccio, op. 45, dirigent Vladimír Válek (2002)
  • Johannes Brahms: Symfonie č. 4 e moll, op. 98, I. Allegro non troppo, dirigent Vladimír Válek (1998)
  • Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll „Novosvětská“, op. 95, II. Largo, dirigent Vladimír Válek (2000)

Do budoucna by se měla nabídka rozrůstat.

I nás mrzí, že se ne vždy podaří všechno vyřídit tak, aby se daly nahrávky nabídnout volně ke stažení na disk počítače. Je-li to jen trochu schůdné, volíme cestu přímého ukládání zvukových souborů. To se osvědčilo u dřívějších - a stále dostupných - projektů, jako jsou Bachovy Braniborské koncerty ve formátech MP3 a FLAC, nebo u povinné školní četby v MP3.

Někdy se ale zkrátka musíme smířit s poslechem jen na rozhlasovém webu. Ale dá se vůbec mluvit o „pouhém poslechu“, když si pustíte třeba kompletní záznam českého koncertu Bobbyho McFerrina?

Už brzy vás namlsáme dalšími novinkami. Mimochodem, věděli jste, že anglická zkratka našeho orchestru je PRSO? :-)