Dave Barry: Blbé, blbější, trestné

So dumb it’s criminal (Originál vyšel 15. července 2001 v Miami Herald)

Naše školství upadá. Můžeme doslova citovat závěry Prezidentského Výboru Pro Kvalitu Výuky, které tento ctihodný distingovaný orgán zveřejnil ve své 858-stránkové zprávě: ze škol podle něj vycházejí studenti, kteří jsou „úplně blbí“.

Pokles našeho národního IQ zapříčinil řadu problémů, například existenci Limp Bizkit, feng-šuej, ministerstva školství a televizních reality show („Dnes večer na Farmě vášně: Devět lidí, kteří se nikdy neviděli, spolu tluče máslo!“). Ale nejvážnější problém je, že kvůli tomu, jak obyvatelstvo blbne, je stále těžší a těžší najít kvalifikované zaměstnance. Nikde není tento znepokojující trend tak zjevný, jako v oblasti trestné činnosti.

Ještě nedávno patřili američtí kriminálníci mezi nejlepší na světě. Cizinci se sem báli jezdit, protože naši zločinci dokázali udělat z ulic měst zvlášť nebezpečná místa. Jenže dnes nám tu běhají zločinci tak nekompetentní, že nejenom prudce poklesla kriminalita, ale navíc, když už se lumpové POKUSÍ překročit zákon, tak páchají zločiny, jejichž kvalita je, upřímně řečeno, trapná.

Vezměte si třeba ten článek z novin The Capital v Annapolis v Marylandu, který napsal Brian Schleter a poslala mi ho řada pozorných čtenářů. Podle tohoto článku měl putovat do vazby muž, který porušil podmínku a stanul kvůli tomu před okresním soudem v Annapolis. Najednou ovšem utekl ze soudní síně. Potud je všechno v pořádku; od kriminálníků se tak nějak očekává, že se pokusí pláchnout.

Šerifovi zástupci pronásledovali podezřelého do blízkého hotelu Maryland Inn, kde se schoval ve skříni. I tohle je ještě pořád přijatelně kompetentní chování zločince.

Ale pak se podle The Capitalu ten muž rozhodl převléknout „do kostýmu zajíce“. A to si nevymýšlím. Z nějakého důvodu, který článek v Capitalu nerozvádí, byl ve skříni kostým zajíce s velkýma růžovýma ušima, a podezřelý se do něho nasoukal. Snad si myslel, že tím šerifovy zástupce oklame.

PRVNÍ ZÁSTUPCE: Schoval se v téhle skříni!

DRUHÝ ZÁSTUPCE (otevírá dveře skříně): Ale ne, vždyť tady je jenom velkej zajíc!

PRVNÍ ZÁSTUPCE: Sakra!

Ale zástupci se nedali zmást a podezřelého po krátké strkanici zadrželi. Jeden ze zaměstnanců hotelu The Capitalu řekl: „Vypadalo to, jako když se perou s velikonočním zajíčkem“.

Ať už byl tento zločinec jakkoliv ubohý, byl ve srovnání s dalším příkladem hotový Albert Einstein. Následující příběh, který mi poslalo několik pozorných čtenářů, popisuje Jeff Jones v Albuqerque Journalu. Článek uvádí, že muž s kudlou přepadl Taco Bell a odnesl si 2300 dolarů. Lupič měl na hlavě lyžařskou masku, aby nebyl poznat. Plán by bezvadně vyšel, kdyby během krádeže lupič neudělal jednu maličkou chybu: vzal si totiž jednoho ze zaměstnanců stranou, nadzvedl si masku a řekl: „To jsem já, Tim“.

Ano. Vyšlo najevo, že lupič v Taco Bell pracoval a zrovna tuhle chvíli si vybral, aby pozdravil někdejšího kolegu. Policie tedy měla celkem dobrá vodítka k jeho identifikaci – například jeho jméno, takže ho mohla zatknout, což je jedině dobře, poněvadž osoba s takovým mentálním kalibrem by neměla jen tak pobíhat kolem s ostrými věcmi.

Když jsme u těch zbraní, jiný výborný příklad moderního kriminálního myšlení zachytil článek listu Billings Gazette z Montany, který mi poslal pozorný čtenář dr. John Hauxwell. Článek popisuje případ, kdy se jistý muž pokusil přepadnout benzínku v Billings tak, že na obsluhu namířil svůj prst. Podle policejní mluvčí tento rádoby lupič „zdrhnul ve chvíli, kdy obsluha řekla ‚Nedám‘“.

Takový blbec! Možná by ho naše školství mohlo PŘINEJMENŠÍM naučit, že když chce vyděsit lidi svým prstem, musí prokázat jeho sílu tak, že ho namíří na strop a vykřikne: „Bum! Bác!“.

Mohl bych uvést ještě další příklady, ale jistě už víte, o co mi jde: z kdysi hrdého kriminálního průmyslu zbyl jen směšný stín. Abychom situaci napravili, potřebovali bychom lépe školené kriminálníky; to ale školy nezvládnou bez dalších zdrojů v podobě peněz. Proto chci, abyste teď dali peníze do obálky a poslali mi je, abych je mohl předat školám. Říkám VŠECHNY peníze v hotovosti. Udělejte to OKAMŽITĚ, nebo…

Tenhle prst je totiž nabitý.

© 2008 Dave Barry. Published by The Miami Herald Media Co.