Dave Barry: Levá poklona

A Left-handed Compliment Z knihy Dave Barry is Not Making this Up

Toho rána jsem se cítil dobře. Probudil jsem se a celý šťastný zjistil, že se během noci neporouchal žádný z našich důležitých domácích spotřebičů a pořád nám teče voda, což je v naší domácnosti dost neobvyklé. Pak jsem vyvenčil oba psy, aniž bych si zvenku přinesl na noze nějakou voňavou památku. Zdálo se, že to bude prima den.

Pak jsem, já blázen, vzal do ruky noviny. Nikdy byste neměli vyndávat ze schránky noviny, když se cítíte dobře, protože každá redakce má zvláštní oddělení Každodenních hororů, které má za úkol otevírat na titulní stránce depresivní kauzy s titulky jako DOMOVNÍ ZVONKY ZPŮSOBUJÍ LEUKÉMII a OZONOVÁ DÍRA JE TEĎ PŘÍMO NAD VAŠÍM DOMEM.

Toho rána mě praštila do očí zpráva, nadepsaná LEVÁCI UMÍRAJÍ DŘÍVE, ŘÍKÁ STUDIE. Asi jste to četli. Výzkumníci přišli na to, že leváci se dožívají v průměru o devíti let méně, než praváci. Pro mě to bylo alarmující zjištění, protože jsem taky levák, podobně jako 10 procent národa a mnoho slavných osobností, třeba Napoleon, Leonardo da Vinci, Diego Maradona, Rákosníček a delfín Flipper. I prezident Bush je levák, což vedlo k ústavním trablům, protože pokaždé, když podepisuje účinnost zákona, posouvá ruku po svém podpise, takže ho rozmaže. Nikdo netuší, jestli v tom případě platí. „Tohle nevypadá jako podpis,“ konstatoval nedávno Nejvyšší soud, „spíš to vypadá, jako když někdo rozmáznul pavouka na zákoně o federálních dálnicích.“

Kvůli tomu, jak píšeme, prochází většina nás leváků životem s velkými inkoustovými skvrnami na krajích levaček. Vlastně, když jsem poprvé uviděl ten novinový článek o kratším životě leváků, myslel jsem, že je příčinou vsakování inkoustu. Nebo je to kvůli tomu, že trávíme celou dobu akademické kariéry zkrouceni proti směru hodinových ručiček, abychom mohli psát na těch pitomých stolečcích pro praváky. Denně sním o tom, že vynálezce těchto stolečků ztroskotá na pustém ostrově, z džungle vyjdou nějací domorodci, on na ně zamává způsobem, o němž se domnívá, že je přátelský, nevěda, že tohle je divoký kmen Vagundů, kteří vás při mávání levou rukou budou uctívat jako boha, ale zamáváte-li na ně pravačkou, budou si cvrnkat kuličky s vašimi kuličkami.

Ne, nejsem zahořklý. Nejsem dokonce zahořklý ani kvůli tomu, že jsem vždycky dostával špatné známky při hodinách výtvarné výchovy, protože jsem neovládal nůžky, navržené pro praváky. Při školní výstavce, kde se ukazovaly umělecké výtvory všech dětí, vypadal ten můj prostě jako papír, který rozcupovala vzteklá saň.

Nejsem zahořklý ani kvůli naběračkám. Nechápete-li, proč kvůli nim nejsem zahořklý, tak je někdy zkuste vzít do levé ruky.

Ale musím připustit, že JSEM trochu zahořklý kvůli tomu, že bych měl umřít o devět let dřív. Podle vědců je hlavní příčinou to, že se levákům stává mnohem více nehod, než pravákům. Vím, proč tomu tak je: Čteme knížky odzadu. Fakt. Když leváci vezmou do ruky knížku, mají sklon ji číst od poslední stránky. Sice nám to ušetří dost času při čtení detektivek, ale špatné je to ve chvíli, kdy čteme, řekněme, návod k zahradnímu grilu, a začínáme krokem 147: „ZAPALTE PLYN“.

Já osobně jsem vždycky nehody přitahoval, zejména ve chvíli, kdy jsem zkoušel použít nástroje, navržené pro praváky; extrémním příkladem jsou řetězové pily, které by se levákům snad ani neměly legálně prodávat. Kdysi během energetické krize jsem jednu měl, protože jsem vyměnil náš krb za kamna na dřevo, abychom snížili naši spotřebu energie tím, že pokryjeme celou domácnost silnou izolační vrstvou sazí. Poblíž našeho domu byl velký strom, který nás podle mých odhadů mohl zásobovat sazemi po většinu zimy. Jednoho dne jsem tedy vyrazil a na základě svých zkušeností vystudovaného anglisty začal se strategickými zářezy, po nichž měl strom padnout na opačnou stranu, než na které stál náš dům. Dokonce jsem zavolal i manželku, aby se přišla podívat, jak strom padá – a ti z vás, kteří jsou pravidelnými diváky komediálních seriálů, již tuší, co se stalo: Strom, který byl zjevně pravák, začal padat přesně na špatné místo, slyšitelně se mi celou dobu posmíval a nakonec se zřítil na zem, přičemž náš obývák minul asi o patnáct centimetrů.

Moje žena, která měla za to, že jsem plánoval přesně tohle, řekla: „To bylo úžasné!“ A já jí odpověděl: „Mrmly,“ nebo něco takového, protože můj mozek měl plno práce s tím, aby mi zase nahodil srdce. Když o tom mluvíme: Někteří vědci si myslí, že mozky leváků fungují úplně jinak, než mozky praváků. Četl jsem v jednom článku teorii, že leváci jsou jiný druh, než praváci. Není to pošahané? Jako bychom byli mimozemšťani, nebo něco takového. Takový nesmysl! Planetu hloupou tuto ovládneme dne jednoho.

© 1994 Dave Barry, published by Random House, Inc. Původní sloupek vyšel tradičně o několik let dříve v deníku Miami Herald.