Dave Barry: Tak tohle byl ten rok 2009

Byl to rok plný Naděje – nejdřív ve smyslu “Mám naději!”, a pak ve smyslu “Mám naději, že tenhle rok brzo skončí!”

Byl to také rok Změny, zejména ve Washingtonu, kde unavení a staří tahouni z dávných dob konečně předali otěže moci skupině čerstvých, mladých, idealistických břídilů s novými nápady, třeba předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, která tam sedí od roku 2007. Konečně se Washington přestal chovat podle pravidla “pokračujeme, jak jsme zvyklí”, konečně skončil s pokusy vyřešit každý problém vyhozením miliard dolarů z kapes daňových poplatníků, a místo toho začal s pokusy vyřešit každý problém vyhozením bilionů dolarů z kapes daňových poplatníků.

Můžeme vzít jed na to, že to byl rok plný špatných zpráv. Ale skoro vždycky se našla nějaká dobrá zpráva:

ŠPATNÁ ZPRÁVA: Ekonomika zůstala strašlivě oslabená, rostla nezaměstnanost, vážně se propadl trh s nemovitostmi, skoro se zhroutil domácí automobilový průmysl a prudce poklesl dolar.

DOBRÁ ZPRÁVA: Windows 7 nás štvou míň než Visty.

ŠPATNÁ ZPRÁVA: Novinový průmysl se zase o kousek přiblížil propasti, takže tisíce zkušených redaktorů dostaly padáka a ze zhoršování kvality americké žurnalistiky se očividně stal trvalý stav.

DOBRÁ ZPRÁVA: O dost víc lidí tweetuje.

ŠPATNÁ ZPRÁVA: V zahraničí nastaly hrozivé problémy, kromě jiných potíží se to sypalo s válkou v Afghánistánu a Írán hrozil zatažením Blízkého východu a okolí do jaderné války.

DOBRÁ ZPRÁVA: Konečně chytili Romana Polanského.

Krátce řečeno, byl to rok, který rádi hodíme za hlavu. Ale ještě než tak učiníme, polkněme něco na žaludek a ještě se naposledy ohlédněme, začít můžeme…

LEDNEM

Letadlo US Airways v řece Hudson. Foto: Janis Krums/Twitter
Letadlo US Airways v řece Hudson. Foto: Janis Krums/Twitter

…měsícem, během kterého se ve Washingtonu psaly dějiny, když dav čítající podle odhadů Kongresové Kanceláře Pro Odhady asi 217 miliard lidí sledoval inauguraci Baracka Obamy, vůbec prvního amerického prezidenta, který se kdy ujal úřadu po Georgi Bushovi mladším. Během obřadu bylo zaznamenáno jen malé zaškobrtnutí, když se předseda Nejvyššího soudu John Roberts při recitování prezidentské přísahy spletl a místo přísahy předčítal upozornění na vedlejší účinky svých léků proti nachlazení, takže nový prezident odpřísáhl, že se obrátí na svého lékaře, pokud najednou přestane cítit nohy. Prezident Obama posléze přednesl optimistický inaugurační projev, v němž ohlásil novou éru spolupráce, laskavosti a kompromisů v jedné daleké, předaleké galaxii. Tady na Zemi všechno zůstává víceméně při starém.

Na nejvyšším místě v seznamu úkolů je oživení ekonomiky, proto si nová vláda okamžitě vytkla nevděčný úkol jmenovat do vysoké vládní funkce někoho – kohokoliv – kdo si vzpomene, že platil daně. Mezi těmi, kteří na tuhle otravnou záležitost zapomněli, byl i Obamův kandidát na ministra financí Timothy Geithner, který rozpačitě přiznal, že nezvládl zaplatit 35 000 dolarů na dani z příjmu. Prohlásil, že na vině je jeho účetní program TurboTax, na který také svaluje odpovědnost za svou účast při sérii bankovních loupeží v osmi státech. Ve funkci byl potvrzen poté, co Obamova vláda vysvětlila, že daňové zákony jsou dědictvím Bushovy vlády.

Na jiném místě tým agentů speciálně vycvičených do divočiny, vybaven sítěmi a uspávacími šipkami, po šestihodinovém zápasu zbavil funkce guvernéra státu Illionis Roda Blagojeviche. Byl převezen do blíže neurčené bažiny, vypuštěn do volné přírody a rychle splynul s místní populací krys.

Zabrnkáme-li na veselejší strunu, národ objevil nového hrdinu v pilotovi společnosti US Airways Chesleym Sullenbergerovi, který předvedl udivující letecký kousek, když zvládl bezpečně přistát s letadlem na řece Hudson, a to poté, co stroji krátce po vzlétnutí z letiště LaGuardia vysadily motory. Je neuvěřitelné, že všech 155 lidí na palubě přežilo, ačkoliv hned vzápětí padli do zajetí somálských pirátů.

A když se podíváme na události v oblasti zábavy, tak se jedna nezaměstnaná šestinásobná matka z Kalifornie nechala uměle oplodnit a porodila dalších osm dětí, což je výkon, který jí okamžitě zajistil status celebrity o významu mladší sestry Agáty Hanychové. Ale ani tato radostná událost dostatečně nerozptýlila národ sevřený strachem z upadající ekonomiky, se kterou je to věru zlé…

ÚNOR

…to byl měsíc, kdy Kongres schválil stimulační balíček čitající 787 miliard dolarů, aniž by ho četl a vlastně aniž by ho vůbec dodělal. Peníze okamžitě dali americkým daňovým poplatníkům, aby je utratili a stimulovali tak ekonomiku.

Ne! To by byl ŠÍLENÝ nápad! Peníze budou v příštích zhruba deseti letech rozděleny kongresmany na projekty, které kongresmani považují za nezbytné, třeba na stavění budov, které ponesou jména kongresmanů. Ekonomika bude stimulována vytvořením milionů pracovních míst, předpokládá Kouzelná Křišťálová Koule Kongresové Komise Pro Odhady.

Navzdory tomuto hrdinskému úsilí ekonomika dál klopýtala. Automobilka General Motors, která loni prodala jedno jediné auto – Buick LaCrosse, který si omylem zakoupil 87letý stařec v domnění, že si kupuje elektrický invalidní vozík – oznámila nový čtyřfázový podnikatelský plán, sestávající ze (1) zavírání poboček; (2) zavírání továren; (3) propouštění dělníků; a (4) z cesty časem zpátky do roku 1955.

Akciové trhy byly na nejnižší úrovni od roku 1997; jako velkou investiční příležitost to chápou všichni ti finanční kouzelníci, kteří nám loni nějak nedali vědět, že se trhy začnou potápět. Kalifornie vyhlásila bankrot a musí si vydělat 800 milionů dolarů zastavením Angeliny Jolie.

Bídná věrohodnost Obamovy vlády přetrvávala, když byl kandidát na ministra zdravotnictví Tom Daschle nucen rezignovat poté, co vyšlo najevo, že i on nezvládal platit všechny své daně. Toto nedopatření vysvětlil tím, že také o jeho daně se staral ministr financí Geithner.

Filmovým cenám vévodil Milionář z chatrče, který vyhrál osm Oscarů, jenom mu je ukradli somálští piráti.

Ze sportu: Pittsburgh Steelers vyhráli Super Bowl, když porazili nějaký tým při zápasu, který se nám všem už vykouřil z hlavy. Michael Phelps byl vyřazen ze závodů v plavání, když se objevila fotka, na které je jasně vidět, že má žábry. Baseballová hvězda Alex Rodriguez přiznal, že v letech 2001 až 2003 užíval steroidy, které podle svého prohlášení dostal od ministra financí Geithnera.

A když už jsme u těch šokujících odhalení, v…

BŘEZNU

…rozzuřený národ zjistil, že obří pojišťovna AIG, která z peněz daňových poplatníků dostala 170 miliard a vytvořila ztrátu 61 miliard, vyplácela svému vedení bonusy ve stovkách milionů dolarů. Tyto zprávy šokovaly a pobouřily prezidenta Obamu a kongresmany, což jsou sice ti samí lidé, kteří schválili zákony umožňující vládní pomoc i výplatu bonusů, ale samozřejmě tak učinili v krizové situaci, a proto neměli čas zjistit, pro co to sakra vlastně hlasují.

Aby tuto situaci napravili, navrhli někteří kongresmani uvalit na tyto bonusy devadesátiprocentní daň, stínat hlavy, a schválit nové přísné finanční zákony, které nikdo v Kongresu nebude ani číst, ani jim rozumět.

Dále se v ekonomice stalo to, že generální ředitel GM složil funkci pod tlakem z Bílého domu, který podotkl, že krizi automobilového průmyslu zdědil po Bushově vládě. GM je teď v podstatě dceřiná firma federální vlády, která slíbila, že použije legendární obchodní a marketingové schopnosti této firmy, aby nemocného automobilového obra dostala zpátky na nohy, přičemž začne úžasnou novou řadou vozů jako je Chevrolet Consensus, “zelené” auto s karosérií z lisovaných sojových bobů, jediným motorem na světě poháněným rosou a příručkou pro majitele o 14 500 stranách s dalšími téměř 6000 stránkami dodatků.

Obchodník Bernard Madoff přiznal, že z investorů prostřednictvím pyramidové hry vylákal 65 miliard dolarů, čímž přinutil Obamovu vládu, aby stáhla jeho jméno z nominací na ministra průmyslu.

Proběhla každoroční Hodina Země představovaná jednou hodinou symbolicky snížené spotřeby elektrické energie, během níž jsou vypnuty stovky milionů nepotřebných světel a elektrických spotřebičů. A to mluvíme jen o domu Ala Gora.

Co se sportu a populární kultury týče, někdejší hvězda amerického fotbalu Lawrence Taylor se zúčastnil pořadu Když hvězdy tančí, a nešťastnou náhodou při soutěžním kole ve znamení čači utrhl své partnerce ruce. Porotci Taylorův výkon ocenili 453 body z možných 30, přičemž poukazovali na jeho “nasazení” a “přiblížení”.

Ze zahraničních událostí zmiňme Severní Koreu, která podle mnoha pozorovatelů úmyslně provokovala, když zavolala do řetězce Domino, tvářila se jako Spojené státy a objednala dodání 23 milionů pizz do Japonska.

Mezinárodní problémy byly nadále hlavním tématem v…

DUBNU

…když se světoví vůdci sešli na summitu G-20 v Londýně, aby nalezli cestu ven ze stále horší světové ekonomické krize, ovšem setkání náhle skončilo hádkou a násilím kvůli účtu za uvítací večeři. Jen chvíli poté se ke znepokojení mnoha ekonomů Mezinárodní měnový fond přestěhoval do krabice od ledničky.

Mimo jiných špatných zpráv ze zahraničí Severní Korea vypustila testovací raketu, o níž odborníci říkají, že by mohla zasáhnout Havaj, přičemž vycházejí z toho, že Havaj skutečně zasáhla. Spojené státy si pospíšily s vydáním ostře formulovaného odsouzení takového kroku, jehož znění “bylo ještě ostřejší než minule”.

Na domácí půdě vyhlásila upadající společnost Chrysler bankrot, ale její generální ředitel přesvědčeně předpokládá, že se firma vrátí “větší, lepší a silnější než kdy dříve”, a to díky produktové sérii pro rok 2010 v čele se zbrusu novým Dodge Nanic.

Ve zdravotnictví bylo zprávou měsíce dubna rychlé šíření prasečí chřipky, nového nebezpečného viru od výrobců dezinfekce na ruce. Obavy veřejnosti z chřipky ještě vzrostly, když viceprezident Joe Biden předvedl své nadání k chrlení stanovisek a v Uvolněte se, prosím prohlásil, že by nedoporučoval cestovat letadlem nebo v metru. Krátce nato mluvčí Bílého domu Robert Gibbs ujistil reportéry, že si “není vědom jakéhokoliv ‘viceprezidenta Joe Bidena’”.

Aby toho na Bílý dům nebylo málo, zachvátila New York dočasně panika, když Air Force One proletěl nízko nad Manhattanem kvůli propagačním fotografiím. V reakci na všeobecnou kritiku Gibbs sdělil, že prezident Obama zdědil Air Force One po Bushově vládě.

Radostnější byla dramatická záchrana kapitána americké lodě ze zajetí somálských pirátů ostrostřelci speciálních jednotek, které okamžitě najali do pořadu Když hvězdy tančí, aby se podíleli na rozhodnutí o Lawrenci Taylorovi.

Když je řeč o dramatických situacích, v…

KVĚTNU

…finále Americké Superstar přineslo šokující výsledek, který vyvolal šokující vlnu šoku rezonující po celé planetě, když se ukázalo, že vítězem je – neuvěřitelné – zpívající chlapec, jakjensejmenoval, a to navzdory tomu, že jednoznačným favoritem byl ten DRUHÝ zpívající chlapec. Kongres slíbil, že k tomu uspořádá slyšení, protože se zjistilo, že ze skoro 100 milionů hlasů jich 73 milionů přišlo od zástupců menšin, které někdo objížděl a rozdával jim mobilní telefony.

Ve Washingtonu se zatím odehrálo velké politické drama, když soudce Nejvyššího soudu David Souter oznámil, že jde do důchodu, protože už ho unavuje pošťuchování s předsedou Robertsem. Prezident Obama navrhl, aby Soutera nahradila Sonia Sotomayorová, čímž spustil tradiční washingtonské představení kdotobude kabuki, při němž demokrati líčí kandidátku v podstatě jako spojení Abrahama Lincolna a Panny Marie, zatímco republikáni ji líčí spíš jako Babu Jagu s právnickým vzděláním. Sotomayorová nakonec tu funkci dostane, ale ještě předtím podstoupí tradiční zátěžový rituál před senátním výborem pro záležitosti justice, během něhož musí čtyři dny bez ustání mluvit, aniž by vyjádřila jakýkoliv názor.

Pokud jde o rozpadající se americké automobilové obry, General Motors ohlásila nový podnikatelský plán, na jehož základě vyrazí každého zaměstnance až na Howieho Longa, který bude dál tvořit to, co GM nazývá “některé z nejoblíbenějších reklam v oboru”. Mezitím se Chrysler zahleděl do budoucnosti a investoval 114 milionů dolarů do prodeje vozů přes Amway.

V oblasti mezinárodního napětí zmiňme schůzi Rady bezpečnosti OSN, která měla probrat možné sankce vůči Severní Koreji, avšak byla nucena své jednání narychlo odložit, když její zasedací místnost zasáhla raketa.

Ze sportu: Helio Castroneves vyhrál závod Indianapolis 500, avšak jeho vítězství je poněkud zakaleno skutečností, že všech dalších 32 aut unesli somálští piráti. Nejvyšší baseballová liga zakázala nastoupit pálkaři Dodgerů Mannymu Ramirezovi při 50 utkáních, když vzorek jeho moči explodoval.

Ale všechny tyhle zprávy se najednou zdály nepodstatné v…

ČERVNU

…když umřel král popu Michael Jackson, což vyvolalo orgie zasmušile se tvářících televizních moderátorů plných zármutku v míře, kterou jsme neviděli od srdceryvných projevů žalu nad skonem princezny Diany. V jednu chvíli odborníci odhadovali, že na hlavních kanálech zaznělo slovo “ikona” v různých kombinacích 850× za hodinu. Larry King věnoval tomuto příběhu několik týdnů, aby ho dokonale rozebral, a během té doby zvládl i zřejmě vůbec první rozhovor pořízený s urnou; tento úspěch je jen mírně poznamenán tím, že ctihodná televizní osobnost byla zjevně přesvědčena, že hovoří s Lídou Baarovou.

Z ekonomiky: Kalifornie byla natočena na videozáběrech, jak se pokouší nakoupit 17 000 daňových poplatníků od Nevady. General Motors vyhlásila bankrot a oznámila novou strategii prodeje, spočívající v tom, že bude pod pláštíkem noci nechávat auta lidem v cestě a pak rychle uteče.

Politika: Nejvyšší soud v Minnesotě, zjevně vyčerpaný měsíci právních bitek, prohlásil za vítěze Americké Superstar senátora Ala Frankena. Mezitím se na šest dnů ztratil guvernér Jižní Karolíny Mark Sanford; jeho mluvčí sdělil novinářům, že se guvernér “věnuje horolezectví v pohoří Appalachian”, načež se ukázalo, že to je slangový výraz označující “provádění věcí výslovně neguvernérské povahy s jistou ženou v Argentině”. Zákonodárný sbor zvažoval Sanfordovo vyšetřování, ale změnil svůj názor, když zjistil, že zastupujícím guvernérem, který se do úřadu dostal díky obratným právnickým kličkám, když nikdo nedával pozor, je bývalý newyorský guvernér Eliot Spitzer, který také neguvernérsky slézal hory.

Politické zprávy dominovaly rovněž v...

ČERVENCI

…kdy Sarah Palinová nečekaně ohlásila, že nedokončí své funkční období jako guvernérka Aljašky, neboť, jak vysvětlila v připraveném prohlášení, je objednaná u kadeřnice. Na dotaz reportérů, jestli má v plánu ucházet se o republikánskou nominaci na prezidentku, odpověděla: “Můj soukromý život z toho vynechte”.  Z dalších věcí v domácí politice zmiňme to, že FBI zatkla skoro každého veřejného činitele v New Jersey, který kdy byl zvolen, a to pro podezření, že byli všichni zvoleni veřejnými činiteli v New Jersey.

Na Den nezávislosti národ uvítal rozptýlení svých obav díky oslavám v tradičním pojetí s grilováním, průvody a po setmění i se senzačními výbuchy severokorejských raket na obloze.

Přední washingtonští mudrcové vymýšleli, jak popohnat ekonomiku, a proto přišli se šrotovným, tedy programem, při němž federální vláda poskytla příspěvek lidem, kteří odevzdali svá v Americe vyrobená auta prodejcům aut, kteří je nechali sešrotovat a prodali lidem nová náhradní auta, většinou vyrobená v cizině. Tento program s plánovaným rozpočtem 1 miliarda nakonec stál 3 miliardy a po měsíci ho zastavili. Vláda prohlásila, že to byl obrovský úspěch, čemuž každý rozumí tak, že něco takového už nikdy v žádném případě nezopakuje. Po dokončení této mise mají přední washingtonští mudrcové volno, aby celou svou mozkovou kapacitu mohli zaměřit na národní zdravotní péči.

Prezident Obama se zapletl do skandálu, když komentoval zatčení profesora Harvardské univerzity Henryho Louise Gatese Jr. seržantem cambridgeské policie Jamesem Crowleym a nechal se slyšet, že policie se “zachovala hloupě”. Tento komentář rozčílil mnoho lidí dohlížejících na dodržování zákonů, což prezident zjistil hned druhý den, když jeho kolona dostala více než 3000 pokut za překročení rychlosti. Aby prezident zachránil situaci, pozval Gatese i Crowleyho do Bílého domu na “pivní summit”, později popsaný mluvčím Bílého domu Gibbsem jako “velice přátelský” až na několik “menších zásahů taserem”.

Je-li řeč o konfliktech, v…

SRPNU

…prezident Obama podstoupil první vážný test svého prezidentování, když oznámil, že pošle americké vojáky, aby osvobodili kongresmany za Demokratickou stranu, které na radnicích drželi pod palbou nepřátelských otázek voliči, jež zajímal vládní plán zdravotní péče, který se ukázal jako ne zrovna populární věc mimo nejbližší okolí budovy Kapitolu. Prezident odmítl obavy, že jeho plány se zdravotnictvím mají potíže, a jak vypozoroval, “vždy na přelomu srpna a září se kdekdo ve Washingtonu tak nějak přinasrstí”. Mluvčí Bílého domu Gibbs vysvětlil, že “velká většina” přinasrstění je dědictvím Bushovy vlády.

Zahraniční události: bývalý prezident Bill Clinton odcestoval do Severní Koreje, aby zabezpečil propuštění dvou zadržovaných amerických novinářů, kteří čistě náhodou byly ženy. A po téměř roce, kdy nebyl veřejnosti na očích, se v populárním kubánském televizním pořadu Bailando con Cadáveres (“Když mrtvoly tančí”) objevil Fidel Castro.

Kalifornie se ve zjevné snaze uniknout věřitelům naprosto legálně přejmenovala na “Jižní Oregon”.

Co se týče alarmujícího technologického rozvoje, hackerům se podařilo vypnout Twitter, čímž zanechali zoufalou a náhle zranitelnou Ameriku bez jakékoliv možnosti, jak zjistit, co měla Agáta Hanychová k obědu. Federální Agentura Pro Krizové Situace požádala národ, aby “zachoval klid” a “využil Facebook, pokud to půjde”. Provoz Twitteru se podařilo obnovit, ale většina z odhadem 875 milionů myšlenek, které nemohly být tweetnuty během výpadku už nikdy nebude zachráněna, což představuje vůbec nejhorší katastrofu v národních dějinách sociálních sítí.

Když mluvíme o přerušení, v…

ZÁŘÍ

…prezidenta Obamu při projevu o zdravotní péči před společnou schůzí obou komor kongresu drze přerušil Kayne West, který se chopil mikrofonu a prohlásil, že Beyoncé má mnohem lepší plán zdravotnictví. Ne, počkat, pardon: Prezidenta drze přerušil republikánský kongresman Joe Wilson, který vykřikl: “Lžete!” Později se Wilson omluvil za svůj prohřešek vůči kongresové etiketě a uvedl: “Prostě jsem mu měl spíš ukázat půlky.”

Zatímco podpora veřejnosti vládnímu plánu zdravotní péče klesala, prezident poslal americké vojáky do Fox News a zahájil mediální ofenzivu, kdy se během tří dnů objevil v Setkání s tiskem, Čelte národu, Setkání s národem, Čelte tisku, Tiskněte čelo národu, byl u Lettermana, Lena, u Krause, v Ano, šéfe a taky v Polepšovně mazlíčků. Prezident rovněž přednesl projev ke školákům u příležitosti nového školního roku, ve kterém jim řekl, aby tvrdě pracovali a dobře studovali. Naštěstí díky bdělosti radioamatérů mnoho rodičů zjistilo, že je to nějaká forma šifrovaného socialistického poselství a byli schopni včas zakročit, aby mu jejich děti nebyly vystaveny.

Pokud jde o mezinárodní události, Írán šokoval svět odhalením existence dříve tajného zařízení na obohacování uranu. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád ujistil, že tento uran bude sloužit jen “na večírky”. Jaderní inspektoři OSN nicméně poznamenali, že “Mahmúd Ahadínežád” se dá přeskládat do významů “Zadumáni hádáme MHD” a “Hádáme mzdu hádáním”.

Co se týče mezinárodní ekonomiky, lídři světových ekonomických velmocí se sešli na summitu G-20 v Pittsburghu, kde se ve vzácné jednotě shodli, že jednomyslně odhlasují vyhození toho člověka, který vybírá místa jejich setkání.

A když je řeč o pochybném výběru místa, v…

ŘÍJNU

…Mezinárodní olympijský výbor na setkání v Kodani rozhodoval, jestli se bude letní olympiáda v roce 2016 konat v Chicagu, Riu de Janeiru, Tokiu nebo Madridu. Chicago bylo považováno za silného kandidáta, ale navzdory osobní podpoře pro toto město od prezidenta Obamy, první dámy Michelle Obamové, starosty Richarda Daleyho, Oprah Winfreyové a opožděně také od Al Caponeho, výbor při nečekaném rozhodnutí odhlasoval, že se olympijské hry uskuteční v Pchjongjangu v Severní Koreji. Šéf výboru ujistil, že toto rozhodnutí bylo učiněno “svobodně a bez nátlaku”, přičemž dodal, “pro lásku Boží, zrušte to odpočítávání”.

Veselejší zprávou pro Bílý dům bylo, že prezident Obama dostal Nobelovu cenu míru, přičemž těsně porazil Beyoncé.

Na Blízkém východě stouply naděje na mír, když Írán oznámil, že dovolí inspektorům OSN navštívit své zařízení na obohacování uranu. Naděje opadly brzy poté, co inspektoři ohlásili, že je vzali do čehosi, co vypadalo jako spěšně opuštěný stánek s kebabem pod ručně malovanou cedulí s nápisem “OBOHACOVÁNÍ URANU”, a také jako cosi, co slovy inspektorů “má dost velké problémy s hygienou”.

V Afghánistánu vyšetřovatelé OSN zpochybňovali nedávné celostátní volby, přičemž poznamenali, že třetina hlasů pro prezidenta Hamída Karzáího byla z okrsku Palm Beach.

Pokud jde o celebrity, kající se David Letterman se přiznal svému zaraženému publiku, že se věnoval horolezectví v pohoří Appalachian se ženami ze svého týmu.

Ale velkým příběhem měsíce října, příběhem, který chytil národ stejně, jako pes chytne zatuchlou veverku, je hypnotizující drama stříbrného balónu, uhánějícího napříč modrou oblohou nad středním Coloradem, zoufale pronásledovaného policií, letectvem a záchranáři, kteří byli přesvědčováni, že v balónu letí O. J. Simpson.

Ne, to by sice bylo skvělé, ale úřady byly ve skutečnosti přesvědčovány, že v balónu je šestiletý Falcon Heene, syn přesně toho druhu rodičů, od nichž byste čekali, že dají svému dítěti jméno Sokol. Rychle se ukázalo, že chlapec v balónu není, a celá věc je falešný poplach, vyvolaný idioty, kteří toužili po pozornosti a chtěli být v reality show. Jinými slovy, nic se ve skutečnosti nestalo, takže šílenství sdělovacích prostředků mohlo po celý týden dosáhnout stupně číslo 5, tak intenzivního, že i Larry King byl donucen dočasně přerušit své neustálé posmrtné pokrývání pohřbu Michaela Jacksona.

Mluvíme-li o idiotech, co touží po pozornosti a chtějí být v reality show, v…

LISTOPADU

…překonal washingtonský pár Tareq a Michaele Salahiovi silnou ochranku a vešel do Bílého domu, jediné věci, kterou Joe Biden ještě může řídit. Jak se vynořovaly podrobnosti o incidentu, zahanbená tajná služba musela přiznat, že pár nejenom narušil státní večeři, ale navíc se setkal a potřásl si rukama s prezidentem, a “možná krátce seděli ve vládě”.

Z jiných novinek z Bílého domu: prezident v hojně rozebíraném rozhodnutí po Dni díkůvzdání oznámil, že pošle americké vojáky do oddělení elektroniky v celkem 1400 obchodech Best Buy, aby se lovci slev na Černý pátek nepovraždili kvůli plochým televizorům. O pár hodin později prezident vojáky stáhnul a situaci zhodnotil jako “beznadějnou”. Ředitel tiskového odboru Gibbs poznamenal, že prezident zdědil Černý pátek po Bushově vládě.

Generální prokurátor Eric Holder oznámil, že kvůli zachování práva na spravedlivý proces bude předpokládaný mozek útoků z 11. září Chalíd Šajch Mohammed souzen před federálním soudem v New Yorku, ale preventivně “bude nejdřív popraven”.

Ze sportu: Po osmi letech strádání New York Yankees vyhráli Světovou sérii. Ale největší sportovní událost měsíce se týká Tigera Woodse, který se, sužován bulvárními zprávami o tom, že se věnoval horolezectví v pohoří Appalachian s hosteskou z nočního klubu, zranil při bizarní nehodě pozdě v noci nedaleko svého domu na Floridě, když jeho SUV napadli golfovými holemi ozbrojení somálští piráti.

Novinky z vědy:

  • Největší urychlovač částic na světě byl restartován po čtrnáct měsíců dlouhém odkladu, způsobeném veverkami, které rozkradly součástky.
  • Vznešení vědci z NASA oznámili, že na Měsíci objevili led, avšak jejich vzrušení poněkud opadlo, když propočítali, že dostat ho zpátky na Zemi by stálo 185 milionů dolarů za jednu kostku.
  • Výzkumníci z MIT a Harvardu oznámili, že rozluštili genetický kód koně. Byli zatčeni, když policie zjistila, že “rozluštit genetický kód” je slangový vědecký ekvivalent “horolezectví v pohoří Appalachian”.

A znepokojivé zprávy o ekonomickém rozvoji pokračovaly, když americký dolar poprvé v historii ztratil na kurzu vůči čočce.

Je-li řeč o znepokojení, v…

PROSINCI

…prezident Obama po týdnech hloubání, co udělat s tou těžkou válečnou situací, kterou podědil, oznámil své rozhodnutí – všeobecně chápané jako kompromisní – na jehož základě pošle do Afghánistánu dalších 30 tisíc vojáků, ale jejich misi pojmenuje “Operace Něžný motýl”.

V ekonomice se událo to, že celostátní míra nezaměstnanosti zůstala tvrdohlavě na původních vysokých číslech, neboť se ukázalo, že celý ten stimulační balíček za 787 miliard vedl k vytvoření pouhých osmi pracovních míst, a to ještě ve všech případech šlo o člověka s praporkem na stavbě dálnice. Aby prezident našel řešení, hostil v Bílém domě “pracovní summit”, jehož se zúčastnili lídři z politického, podnikatelského a odborového prostředí, a také 23 portugalských turistů, kteří se ztratili při prohlídce Washingtonova památníku a nějak překonali zabezpečení Bílého domu. Mezitím se odehrála patrně největší transakce v historii Aukra, když přes něj Kalifornie prodala San Diego do Mexika.

Pokud jde o životní prostředí, v Kodani se konala obří mezinárodní konference, zaměřená na zastavení globálního oteplování způsobeného lidskou činností. Účastnily se jí tisíce delegátů, kteří do Dánska přiletěli na kouzelných uhlíkuprostých jednorožcích.

Na Blízkém východě jaderní inspektoři OSN zbystřili, když se Írán pokusil poslat do Izraele prostřednictvím UPS velkou přepravku se štítkem “NEŠKODNÉ VĚCI – DORUČTE NEŽ ČASOVAČ DOSÁHNE 00:00″.

A ještě nějaké znepokojující věci se koncem roku objevily:

  • Překážkou pro zájmy Spojených států ve střední Americe se stalo hlasování voličů v Hondurasu, kteří novým prezidentem zvolili Roda Blagojeviche.
  • Mezinárodní vesmírnou stanici přepadli somálští piráti.
  • Ze sportu: skoro 40 procent amerických zlatokopek uvedlo, že tu a tam slézalo pohoří Appalachian s Tigerem Woodsem.

A jak se rok blížil ke svému konci, vydalo Centrum pro kontrolu chorob naléhavé varování před novou, rychle se šířící epidemií, jejímiž příznaky jsou v některých případech životu nebezpečné infekce paže způsobené „lidmi, kteří stále kýchají do svých loketních jamek“.

Ale navzdory všem těm chmurným zprávám přineslo období svátků aspoň dočasnou úlevu utrápenému národu – zejména pak milionům dětí, které jdou v předvečer Štědrého dne spát a zdá se jim o Santovi a jeho saních na sobí pohon, jak jim přelétá vysoko nad hlavami a šíří po celém světě radost.

A v patách mu letí severokorejská raketa.

Zkuste na to nemyslet. A šťastný Nový rok.

© 2009 Dave Barry. Published by The Miami Herald Media Company.

Původní název: Dave Barry’s year in review: 2009 Původní datum vydání: Originál vyšel 26. prosince 2009