Dave Barry: Tip pro období hurikánů

[dropcap]L[/dropcap]etošní období hurikánů je tady a pokud pobýváte na Floridě, víte, co to znamená. Znamená to, že máte IQ tykve. Kdyby vám fungovala aspoň jedna mozková buňka, už byste se přesunuli na nějaké méně riskantní místo, třeba do Iráku. Zejména po loňské sezoně hurikánů, která byla tak strašná, že jsme na jejich oficiální jména vyčerpali celou abecedu a u poslední sady nám nezbylo, než ji označovat jen pomocí primitivních hrdelních zvuků.

Bohužel to vypadá, že je před námi další hrozné období. Národní Úřad Pro Vyvolávání Nervozity Z Hurikánů předpokládá, že se tentokrát objeví deset velkých hurikánů z kategorie „hurikány, které Pavlu Karasovi vyrazí dech“.

Na základě počítačových simulací tohoto úřadu nejméně čtyři takové bouře zasáhnou pevninu Spojených států. Nejméně jedna z nich zamíří přímo na váš dům a způsobí, že vám  hrudníkem proletí větev rychlostí 250 km/h. (Pamatujte si, že je to jenom nepřesná předpověď. Může vám proletět i lebkou.)

DŮLEŽITÉ TIPY

A právě proto je velmi důležité, abyste byli na sezonu hurikánů připraveni. Následující tipy se mohou hodit:

TIP 1: AŤ VÁM TO NENÍ FUK

Abych to vysvětlil: kdykoliv se na jižní Floridu blíží hurikán, dávají nám SPOUSTU varování. Noviny obvykle po celý týden před příchodem bouře vycházejí s palcovými titulky BLÍŽÍ SE HURIKÁN a v mnoha článcích nabádají lidi, aby se zásobili vodou, benzínem a jídlem.

Všechny rozhlasové stanice hlásí co čtvrt minuty, že se blíží hurikán a lidi budou potřebovat vodu, benzín a jídlo.

V televizi tráví Karas celé hodiny ukazováním na blížící se radarovou skvrnu a hlasem trápeného tuleně naléhá, že je potřeba mít zásoby vody, benzínu a jídla.

No a co myslíte, že se stane ÚPLNĚ POKAŽDÉ? Řeknu vám to! Sotva hurikán přejde, začnou se po celé jižní Floridě zase tvořit fronty – tentokrát lidské fronty, jsou to tisíce lidí, kteří zoufale potřebují... vodu, benzín a jídlo! KDE TIHLE LIDÉ BYLI? To je sem ten hurikán právě přinesl z Madagaskaru? Nedovedou se o sebe 24 hodin postarat, aniž by si stoupli do fronty? Jak to, že nemají ani VODU?? To nepochopili, že než se přiblížil hurikán, mohli všechnu vodu, kterou potřebují, získat PROSTĚ OTOČENÍM BLBÉHO VODOVODNÍHO KOHOUTKU???

To mám na mysli, když říkám, „ať vám to není fuk“.

TIP 2: PŘIPRAVTE SE NA VÝPADKY PROUDU

Jak víte, Floridské energetické závody se loni potýkaly s určitými problémy, když vyšlo najevo, že kvůli chybě v technických podkladech jsou tisíce jejich stožárů vysokého napětí ve skutečnosti jen velké křehké slané tyčinky. FEZ na tomto problému tvrdě zapracoval a mluvčí společnosti tvrdí, že letos, pokud budeme zasaženi dalším hurikánem o síle Wilmy, budou zaměstnanci FEZ postupovat podle akčního plánu, který je navržen tak, aby všem zákazníkům poskytl - tak rychle a tak bezpečně, jak jen to je možné - realisticky znějící omluvu za to, že dodávky elektrické energie nebudou obnoveny po blíže neurčenou dobu.

„Naším cílem je najít přijatelnou omluvu pro 80 procent našich zákazníků během tří dnů,“ oznámil mluvčí FEZ. „Samosebou to může trvat i déle, zejména v případech, kdy budeme muset začlenit omluvy od dalších rozvodných závodů.“

V tom případě možná zvažte investici do generátoru. Tyhle neocenitelné mašinky vám umožní pekelně naštvat sousedy, i když jste zcela bez energie. Pokud si generátor pořídíte, řiďte se základními bezpečnostními pokyny:

  • Nepijte, když obsluhujete generátor.
  • Pokud jste chlap a začnete se dohadovat se sousedem, kdo z vás má větší generátor, nedopusťte, aby byla diskuse „plamenná“.
  • Je životu nebezpečno používat zapnutý generátor ve vaně nebo na něj sahat z vany.

A ještě poznámka na závěr. Pokud vypadne proud, přestanou fungovat semafory. Proto je důležité si zapamatovat:

TIP 3: SPRÁVNÉ CHOVÁNÍ NA SLOŽITÉ KŘIŽOVATCE

Co míním „správným chováním na složité křižovatce“? Myslím tím: Uhněte mi všichni z cesty!

[otw_shortcode_info_box border_type="bordered" border_color_class="otw-black-border" border_style="bordered" rounded_corners="rounded-5"]Anglický originál vyšel pod názvem A tip for the hurricane season v deníku Miami Herald 28. května 2006.[/otw_shortcode_info_box]