Svoboda slova za bilion korun

Karikatura Elona Muska
Karikatura Elona Muska. Zdroj: DonkeyHotey, CC BY 2.0 via Wikimedia Commons

Sociální síť Twitter má nového majitele, kterého původně odmítala. Za 44 miliard dolarů, v přepočtu bilion korun, ji koupil nejbohatší muž na světě Elon Musk. Chce usilovat především o svobodu slova.

Twitter popisuje sám sebe jako místo, kde se rodí zprávy. Ve 280 znacích zjistíte, co se právě děje - od přímých svědků, novinářů nebo komentátorů. Také je to ale prostor pro ovlivňování veřejného dění. Firma dlouhodobě bojuje s fiktivními uživateli z Číny, Ruska nebo Íránu, kteří se snaží narušovat západní demokracii.

Zároveň Twitter bojoval s Donaldem Trumpem. Když končící republikánský prezident zpochybňoval volby, v nichž zvítězil jeho nástupce, sociální síť ho odřízla od dalšího zveřejňování příspěvků. Podle Twitteru ohrožoval Donald Trump základní demokratické principy a podněcoval násilí.

Se svým publikem na Twitteru ostatně umí „cvičit“ i Elon Musk. Jeho příspěvky odebírají desítky milionů lidí a této síly si je dobře vědom. Majitel řady technologických společností částečně používá svůj účet jako firemní komunikační nástroj, takže občas není jasné, k čemu se jeho tweety vztahují a jestli si jenom nehraje.

Média ale svérázného miliardáře mají ráda, protože se z jeho příspěvků dobře vytvářejí čtené články. Když byl ještě menšinovým akcionářem Twitteru, vyhlásil prostřednictvím svého profilu anketu, jestli by sociální síť měla zavést funkci pro textové úpravy už zveřejněných příspěvků.

Okamžitě se to stalo tématem (nejen) oborových médií a Twitter přispěchal s prohlášením, že na této funkci pracuje — prý nezávisle na Muskovi — už delší dobu.

V polovině dubna nechal své fanoušky hlasovat, jestli by správní rada Twitteru měla hodnotit finanční parametry jeho nabídky na převzetí celé firmy, anebo by to měla nechat na akcionářích. Společnost se přijetím mimořádných opatření snažila bránit nepřátelskému převzetí.

Nechte mluvit všechny

Muskovým dlouhodobým tématem je svoboda projevu. Nedávno se prohlásil za stoupence jejího absolutního pojetí, když po vypuknutí války na Ukrajině odmítl blokovat na satelitním připojení Starlink přístup k ruské státní propagandě.

V prosinci 2021 zveřejnil fotomontáž, kde nastupujícího generálního ředitele Twitteru Paraga Agrawala přirovnal k sovětskému diktátorovi Stalinovi, zatímco předchozího šéfa Jacka Dorseye vyobrazil jako popraveného Stalinova pobočníka Nikolaje Ježova.

„Je někomu, koho nemáte rádi, dovoleno říkat něco, co se vám nelíbí? Pokud tomu tak je, pak máme svobodu slova,“ představil svůj pohled na věc Elon Musk. Řekl to 14. dubna 2022 na vystoupení TED. Tehdy ještě mluvil z pozice menšinového akcionáře Twitteru.

Zároveň při stejné přednášce uznal, že Twitter by měl nadále respektovat zákony různých států. V Německu například není možné zpochybňovat holocaust, proto tam sociální síť příspěvky s takovým obsahem nezobrazuje. 

Avšak úplné zablokování uživatele by podle jeho názoru mělo být až tou poslední možností, jestliže jiná opatření selžou.

„Pravidla sociální sítě jsou v pořádku, pokud je s nimi shodně nespokojených deset procent největších extrémistů na levé i pravé straně spektra,“ poznamenal dále Musk 19. dubna 2022.

„Vzhledem k tomu, že Twitter slouží de facto jako veřejné náměstí, nedodržování zásad svobody slova zásadně podkopává demokracii,“ tweetoval na konci března. Přirovnání k náměstí zopakoval i ve svém oficiálním komentáři k převzetí sociální sítě (zveřejnil ho samozřejmě na Twitteru):

„Svoboda projevu je základem fungující demokracie a Twitter je digitální náměstí, kde se diskutuje o věcech, které jsou pro budoucnost lidstva zásadní. Chci také, aby byl Twitter lepší než kdykoli předtím. Proto vylepšíme produkt o nové funkce, veřejně zpřístupníme jeho algoritmy, abychom zvýšili jeho důvěryhodnost, porazíme spamboty (roboticky vytvářené účty zahlcující síť nelegálním obsahem - pozn. aut.)  a ověříme totožnost všech lidí. Twitter má obrovský potenciál a já se těším, že ho ve spolupráci s touto společností i komunitou uživatelů uvolníme,“ napsal.

Agentura Bloomberg připomíná, že Musk na jedné straně mluví o široké svobodě slova, ale zároveň je přecitlivělý, když ho někdo kritizuje. Snaží se umlčovat zaměstnance upozorňující na problematická místa jeho podnikání. Do smluv jim dává pasáže o mlčenlivosti nebo ustanovení, která brání soudnímu řešení sporů. Prostřednictvím twitterového účtu pomlouval své kritiky a protivníky, případně jim zablokoval přístup ke čtení jeho příspěvků. Zablokoval také některé novináře.