Jak se rezignuje v cizině

Zahraniční politici odcházejí z funkcí kvůli parkovacím kartám, dávno promlčenému sexu s prostitutkou i kvůli nesplnění volebních slibů. Demisi podávají většinou neprodleně. Podívejte se na některé příklady z poslední doby.
Sbohem a šáteček

20. března 2011

Rakouský europoslanec Ernst Strasser rezignoval v den, kdy britský deník Sunday Times odhalil, že by Strasser byl ochoten za 100 000 euro ovlivnit zákony během projednávání v Evropském parlamentu. Kromě něj deník nachytal ještě další dva europoslance.

14. března 2011

Rakouský konzervativní poslanec Norbert Kapeller se vzdal mandátu čtyři dny poté, co novináři zjistili, že jeho manželka parkovala na místě pro invalidy a použila k tomu průkaz vedený na mrtvého člověka. Kauza měla pikantní nádech i kvůli tomu, že Kapeller je původním povoláním policista.

6. března 2011

Funkce se vzdal japonský ministr zahraničí Seiji Maehara. Učinil tak dva dny po přiznání, že mu na politickou činnost přispívala 72letá Korejka, která vlastní restauraci v Kjótu. V přepočtu mu ročně posílala něco přes 10 tisíc korun. V Japonsku je ale nelegální přijímat příspěvky na politickou činnost od cizinců, aby se předešlo ovlivňování zákonů ve prospěch zahraničních subjektů. „Omlouvám se japonskému lidu,“ konstatoval Maehara a po pouhých šesti měsících se poroučel z úřadu.

1. března 2011

Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg rezignoval, když 16. února vyšlo najevo, že opsal velkou část své dizertace. 18. února přestal používat titul doktora práv a 21. února požádal univerzitu, aby mu doktorát odebrala, což učinila 23. února. Souběžně s rezignací požádal, aby proti němu bylo vedeno vyšetřování pro porušení autorských práv. O dva dny později se vzdal svého mandátu v německém parlamentu. „Činím tento krok nejen kvůli diskusi o své disertační práci, ale i kvůli otázce, jestli ještě mohu dostát nárokům, které sám na sebe kladu,“ prohlásil Guttenberg.

25. listopadu 2010

Jihokorejský ministr obrany rezignoval poté, co se na něj snesla tvrdá kritika za neschopnost adekvátně zareagovat na severokorejský útok z 23. listopadu.

7. července 2010

Švédský ministr práce Sven Otto Littorin rezignoval z „osobních důvodů“, které vyšly najevo tři dny poté na titulní straně bulvárního deníku Aftonbladet. Littorin měl údajně v roce 2006 sex s prostitutkou. Placení za sex je ve Švédsku trestné, ale v době vydání článku už byl čin promlčený. Jako důkaz předložila prostitutka bulvárnímu deníku výpis ze svého účtu. Littorin jí totiž platil bezhotovostně…

16. června 2010

Předseda petičního výboru skotského parlamentu Frank McAveety složil funkci za nevhodné komentáře o přestávce jednání výboru. McAveety si nevypnul mikrofon, takže televizní záznam zachytil jeho poznámku na adresu dívky v publiku: „Ta dívka ve druhé řadě je moc hezká, taková tmavá, snědá. Možná bychom s ní mohli prohodit pár slov. Rozpaluje mě. Vypadá tak trochu jako ty Filipínky na Gauguinových obrazech.“ Noviny dodatečně upozornily, že dívce, která se ženatému politikovi tak zalíbila, je teprve patnáct let.

2. června 2010

Se slzami v očích rezignoval japonský premiér Jukio Hatojama, protože nedokázal splnit volební slib, že přestěhuje americkou vojenskou základnu mimo Okinawu. „Vláda nerespektovala přání veřejnosti. (…) Rozhodl jsem se tedy, že moje rezignace poslouží zájmům této země,“ pronesl před kamerami státní televize NHK.

31. května 2010

Německý prezident Horst Köhler rezignoval několik dnů po rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Deutschlandradio, v němž řekl, že vojenský zásah v zahraničí může sloužit k ochraně obchodních zájmů. Ačkoliv to bylo vykládáno jako komentář k nasazení německých vojáků v Afghánistánu, sám Köhler konstatoval, že měl na mysli třeba zákrok proti somálským pirátům. „Lituji svých poznámek, které mohly vést k nedorozumění v důležitých a obtížných otázkách pro náš národ,“ nechal se slyšet Köhler.

29. května 2010

Britský námestek ministra financí David Laws rezignoval den poté, co list Daily Telegraph zjistil, že si nechával ze státních peněz proplácet nájemné ve dvou domech svého životního partnera. Laws se omluvil a částku vrátil. „Nedokážu si představit, jak bych mohl v takové situaci pokračovat v důležité práci na sestavování státního rozpočtu,“ uvedl v rezignačním projevu.

17. května 2010

Řecká ministryně cestovního ruchu Angela Gerekou okamžitě rezignovala kvůli zjištěním místního deníku. Sama se nedopustila ničeho, ale její manžel, mimořádně populární herec a zpěvák Tolis Voskopoulos, od roku 1993 neplatil daně, čímž stát připravil o 5,5 milionu euro.

18. února 2010

Irský ministr obrany Willie O’Dea podal demisi, protože rok předtím nepravdivě tvrdil o příbuzném jednoho kandidáta v komunálních volbách, že je v jeho domě provozován nevěstinec. Politikovi se omluvil a vyplatil mu odškodnění.

3 komentáře u „Jak se rezignuje v cizině“

  1. … jak priznacne, dky za dobry a prehledny vypis, Filipe… lec se obavam, ze nikdo z tech, jez by to MELI cist, se za nos jen tak nechytnou.

  2. Upřímně řečeno, mám pocit, že případná rezignace by měla být spojena s funkcí rezignujícího, nikoliv s čímkoliv, co se na funkcionáře popřípadě jeho příbuzenstvo/přátele vynoří/vyhrabe. Jestliže považujeme za správné, aby rezignoval někdo kvůli tomu, že jeho manželka zfixluje invalidní parkovačku, tak je podle mého názoru něco špatně. Tedy alespoň pokud ten člověk nezneužil své funkce (a do tohohle nepočítám známé z bývalého zaměstnání) k tomu, aby jí tu kartu sehnal.Vypadá to, že jsme se stali obětí odezdikezdismu, který má za následek, že teď budeme obdivovat rezignaci baby, jejíž partner neplatí daně, popřípadě chlapa, který chodí za kurvama. Budeme pak podle těchto kritérií požadovat rezignaci státního úředníka třeba proto, že když byl na vysoké, tak jezdil na černo tramvají?A teď ta základní otázka: Když už takhle tepeme morálku našich volených zástupců a očekáváme rezignaci kvůli prvotnímu hříchu, jsme ochotni zítra přijít za svým zaměstnavatelem a dát výpověď ze stejného důvodu, z jakého tady obdivujeme rezignace na západ od Aše?Osobně se necítím být natolik morálně na výši, abych požadoval rezignaci Johna nebo Vondry. Asi se cítím býti dostatečně čistým na to, abych požadoval odchod Bárty. A ten to učinil.Neberte to prosím jako chválu zmíněných lidí, pouze povzdech nad tím, že strašně rádi zametáme před prahy jiných. Zejména ve chvílích, kdy máme pocit, že mají větší moc, víc peněz, lepší auto a hezčí milenku…

  3. Myslím, že Marek Benda se stále cítí ukřivděně a nikdo s ním nehne 😉 Tady má krásný příklad jak by se mohl aspoň z malé části zachovat… Na druhou stranu, on nikdy nepracoval. Copak by asi mohl sofistikovaného dělat, že…

Komentáře nejsou povoleny.