Jak sledovat komentáře na facebookové stránce

Jde to, ale museli s tím přijít Norové, samotný Facebook žádné řešení nenabízí. Podstatné je, že norský nápad vás nebude stát ani korunu. A vlastně ani nemusíte být na Facebooku, když na to přijde.

Představte si, že máte firemní stránku, případně fanouškovskou stránku nějakého projektu. Buď vyčleníte člověka, který bude ručně kontrolovat, jak se na ní vyvíjejí komentáře fanoušků a jestli se na ní neobjevil spam, nebo začnete hledat pokud možno co nejschůdnější automatickou cestu.

Facebook jako takový to moc neusnadňuje. Typická metoda, kterou doporučují zahraniční weby o sociálních sítích, je „olajkování“ každého statusu, který vložíte na stránku. Jenže:

 1. „lajkování“ vlastních příspěvků vypadá divně;
 2. jako správce stránky musíte změnit nastavení svého soukromí (tj. zaškrtnout Účet > Nastavení účtu > Upozornění > Stránky - Když někdo zareaguje na váš diskusní příspěvek, Odkazy - Když váš odkaz někdo okomentuje a Odkazy - Když někdo okomentuje váš komentář u odkazu);
 3. u hodně navštěvovaných stránek pak zešílíte, protože vám každá prkotina přijde na mail.

Norská společnost Hyper Interaktiv se chopila šance a loni před Vánoci spustila službu Hyper Alerts. Do vínku jí dala lehce rýpavý podtitulek: „Funkce, na kterou Facebook zapomněl“.

V Oslu to vymysleli geniálně. Stačí udělat následující kroky:

 1. Vytvořit si uživatelské jméno a heslo na Hyper Alerts.
 2. Přidat do seznamu adresy FB stránek, které chcete sledovat.
 3. Nastavit, jak často vám mají chodit na mail souhrny příspěvků.
 4. Vybrat si, jestli chcete dostávat i nové komentáře, nebo jen nové příspěvky na Zdi.

Pokud vám stačí základní nastavení, nemusíte být ani na Facebooku. Pasivní kontrolu firemní stránky tak můžete svěřit i kolegovi, který má k sociálním sítím bytostný odpor :-). Případné úpravy nebo odpovědi fanouškům ale už samozřejmě musí zajistit někdo, kdo má ke stránce přístup.

Ta základní nastavení jsou:

 • upozornění na novinky každou hodinu, jednou denně, jednou týdně, jednou měsíčně;
 • ruční přidávání sledovaných stránek.

Pokročilé funkce, kvůli nimž musíte potvrdit provázání svého účtu na Facebooku s účtem na Hyper Alerts, jsou tyto:

 • upozornění na novinky okamžitě;
 • automatické sledování stránek, jejichž správcem jste.

Službu Hyper Alerts jsem vyzkoušel a zatím jsem spokojený. Na druhou stranu, je teprve ve fázi veřejné beta verze, takže občas nemusí fungovat dokonale. Ale od toho je na stránce fórum s požadavky na vývojáře.