Ještě k cenzuře internetu

Dnes odpoledne pokračuje schůze sněmovny, jejíž program se zvolna blíží k novele loterijního zákona. Původní stručný návrh ministerstva financí ve sněmovně pod dohledem lobbistů nabobtnal o několik pozměňovacích návrhů. Mezi těmito návrhy se dvakrát objevuje ustanovení, které zavádí povinnost pro internetové providery spočívající v blokování nežádoucího obsahu na internetu, konkrétně nepovolených loterií a reklam na ně.

V neděli jsem na blogu nakousnul některé souvislosti, které mě napadly cestou v autobuse do Prahy. K tématu jsem se vrátil při psaní pravidelného textu pro Médiář. Přečetl jsem mnohem víc materiálů, pročetl různé historické návrhy a nakonec mi z toho vznikl zásadně přepracovaný text s několika novými zjištěními.

Podstatně rozšířený, opravený a doplněný článek si můžete přečíst na Médiáři: Hazardování s cenzurou internetu.

Zabývá se nejenom vývojem cenzurních snah v parlamentu, ale popisuje širší kontext projednávání loterijních novel, během nichž poslance a senátory zpracovávají lobbisté všeho druhu, od hazardních asociací po zástupce samospráv. Část lobbistů si pak v novinách otevřeně stěžuje, jak je náročné je všechny oběhat... Podotýkám také, že redakce, které vydávají články od lidí zaměstnaných v PR agenturách, by na to měly férově upozorňovat, ať už je podstata textu sebebohulibější. Téma je to ostatně zajímavé, takže bych se k němu do budoucna ještě chtěl vrátit.

Cenzura

Od neděle se odehrála spousta věcí. Pirátské noviny například vydaly článek, v němž samy pochybují, jestli se Piráti nestali součástí širšího spin doctoringu. Ostatně, vzhledem k tomu, že ve sněmovně byl cenzurní odstavec načten hned dvakrát, to vypadá, jako když někomu za kouřovou clonou vážně hodně jde o zákaz internetového sázení. To, že při tom vylévá s vaničkou i dítě, se už stalo v kraji zvykem. Což pochopitelně neznamená, že je to správně.

Své vyjádření mi tady v komentářích zanechal také autor článku na Lupě, Giuliano Giannetti z lobbistické agentury PP Partners. Jak píše, o cenzurním odstavci se skutečně dozvěděl "od kolegy, který se touto problematikou zabývá". "Článek jsem napsal pod svým jménem a dal do Lupy, kde považuji, že pracují editoři schopni rozeznat mediální manipulaci od referování faktu," uvádí Giannetti a dodává: "Záměr [navrhovaného paragrafu] jako takový tedy za určitých okolností špatný není, ale ne v navržené podobě, která přenáší odpovědnost státu na soukromé poskytovatele služeb bez jasných definicí jejich povinností a procesu identifikace blokovaných serverů." Celý Giannettiho komentář je v diskusi pod původním příspěvkem.

Jednání sněmovny o zákonech můžete sledovat na sněmovním webu v přímém přenosu. Jak říká obrázek u tohoto textu: Nejhorší na cenzuře je, že ██████████ █████!