Katalog výmluv pro politiky

Čeští politici budou mít vylhávání z afér, ohrožujících jejich kariéru, opět o něco snazší. Od pondělí přichází na trh naprostá novinka. Společnost Tittle-Tattle začne nabízet kompletní katalog výmluv pro politické účely.

jackmac34 / Pixabay

Téměř pět set stran na křídovém papíře pamatuje na prakticky všechny oblasti života politika, osobním majetkem počínaje a sexuálními aférami konče. „Najali jsme nejkvalifikovanější poradce na trhu. Majetkových komentářů se například editorsky ujal Rostislav Rod. S kravinami má obsáhlé zkušenosti,“ upozorňuje ředitel firmy Richard Windbag.

Sám Windbag přitom není v této oblasti žádným zelenáčem. Autorsky se podílel mimo jiné na originální definici sexu, kterou při impeachmentu předložil kongresmanům bývalý americký prezident Bill Clinton. „Vrtěl jsem psem už v době, kdy ještě Milan Šrejber nevěděl, na co ho má. Myslím Rádživa Sinhu,“ pochlubil se Windbag novinářům.

„Politici už chápou, že v dnešní době s pouhým No comment dlouho nevystačí,“ nastiňuje podnikatelský záměr Tittle-Tattle viceprezidentka pro marketing, public relations a private relationships Gloria Gasserová. „Na druhou stranu, není nutné si hned ve všem brát příklad z Francouzů, kteří se staženými kalhotami rezignují, i když je brod veřejného mínění ještě daleko,“ rozohňuje se Gasserová, původem z Manchesteru.

Gasserová váhá, zda ke katalogu pro jistotu nepřikládat i návod. „Neradi bychom, aby se opakovala situace s poslancem Krausem, který se v euforii podepisuje jako direktor. Přitom i ve zkušebním výtisku, který má Kraus k dispozici, jasně stojí, že v Eritrei popisoval digestoř!“ nechápe Krausovo zmatečné chování Gasserová.

Kromě popisování výhod digestoří nabízí katalog i jiné vhodné výmluvy. „Šel jsem náhodou kolem, a viděl jsem, že se svítí,“ doporučuje Tittle-Tattle komentář ke špehování v sídle opoziční strany. „Kdyby se tím řídil Nixon, seděl by v úřadě až do smrti,“ krčí rameny Windbag. „Se zamatlanými brýlemi se snadno spletete,“ radí katalog při skandálu se smlovou na určitou částku. Poznámka pod čarou dodává, že je nutné disponovat brýlemi na čtení a částka se musí podobat rodnému číslu.

Čeští politologové nechtějí katalog výmluv předčasně hodnotit, k jeho úspěchu se však staví většinou skepticky. „Mohl by být daleko stručnější. Je přece všeobecně známo, že za všechno může Klaus,“ uvedla za všechny Tonfa Černá, která vyučuje politologii zásahů na policejní škole ve Vyškově.

Žádný z oslovených politiků se k praktické příručce nechtěl oficiálně vyjadřit. Mimo záznam však někteří z nich připustili, že hned v pondělí zaměstnají své sekretariáty vyplňováním objednávek. „Těší nás to. A rád bych všechny zájemce ujistil, že jsme připraveni hájit i průšvihy s mezinárodním dopadem,“ usmívá se Windbag nad mapami několika zapadlých států, které za malý příspěvek do státní pokladny přistoupí i na fiktivní válku.