Kde se vzal pokřik "Kdo neskáče..."? (aktualizováno)

Malá víkendová exkurze do historie. Zajímá vás, kde se vzalo heslo "Kdo neskáče, není (doplňte)...", známé z různých shromáždění? Kromě sportovních fanoušků ho používají v upravené podobě i demonstranti proti smlouvě ACTA.

"Koho napadlo, že zrovna skákání vyjadřuje nějaký postoj?" dumali jsme na ICQ s Misantropem. Podle všeho odpověď zní, že vražednou kombinaci Petr Janda - Daniel Landa. Mediální databáze totiž pokřik začínající "Kdo neskáče..." poprvé zachytily v květnu 1994 v Rudém Právu, které ve své sportovní rubrice referovalo o sparťanských oslavách.

V kabině létaly rychlé špunty, Chovanec, Siegl, Kouba a Kostelník naskákali v dresech s lahvemi šampaňského do bazénu, donekonečna zněl chorál: "Kdo neskáče, není Sparťan, hop, hop, hop!" Pak celé mužstvo vyběhlo na čestnou tribunu a o radost se dělilo s fanoušky. Šťastný střelec Michal Horňák: "Jsem ohromně šťastný, že mi to tak pěkně sedlo na nárt." (Rudé Právo, 21. 5. 1994)

Odtud už cesta vede ke sparťanské hymně, kterou na podzim roku 1993 složilo už zmíněné duo Janda-Landa. Nazpívali ji Láďa Křížek, Aleš Brichta, Vilém Čok, Kamil Střihavka a Petr Janda za doprovodu skupiny Olympic. Dostala název "Do útoku!!!" a zpívá se v ní:

Kdo neskáče není Sparťan kalenej rudý dresy vítá trávník zelenej někdo se zas dneska trochu poučí tribuna už vstává, kotel zahučí Do útoku, do útoku, do útoku...

Zájemci si mohou celý opus vychutnat přímo na stránkách AC Sparta Praha.

Pozměněnou verzi pokřiku ve znění "Kdo neskáče, není Čech" pak poprvé zaznamenaly Zemské noviny z 1. července 1996 ve zprávě z pražských náměstí, kde davy slavily stříbrnou medaili české reprezentace z fotbalového mistrovství Evropy. Agentura ČTK doplnila, že na Staroměstském náměstí, kde oslavy organizoval magistrát, zněl pokřik: "Kdo neskáče, není Čech, hop, hop, hop!" Kdo konkrétně ho začal křičet, a jestli to byl tehdejší předseda Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský, který stál na pódiu, se bohužel nepodařilo zjistit. Aktualizováno: K autorství upraveného pokřiku se na webu klubu Amfora hlásí diskžokej Petr Salava, který fotbalové oslavy v 90. letech moderoval (via @lukas_had).

Jak oslavy dopadly, to o pár dnů později výmluvně zachytil komentátor deníku Svobodné Slovo Jiří Hanák ve svém textu pro časopis Týden:

Kdo neskáče, není Čech, hop, hop, hop! zvolaly desetitisíce rozdováděných "fanoušků", napodobily Pepka Vyskoče, zmlátily německého turistu a moravského tramvajáka, rozbily výlohy, zdemolovaly pár automobilů a co bylo po ruce.

Kdo neskáče, nejde s davem. Zaplaťpámbu!