Kvíz: Umíte skloňovat neobvyklá jména?

Sešli se pánové Stýblo, Pistorius a Schlegel, aby si popovídali o cizích ženských jménech, azbuce a francouzské výslovnosti... 

Následující test je jen malý výběr z pár měsíců starého kvízu pro zaměstnance Českého rozhlasu. Záludné cvičení tehdy připravil PhDr. Martin Prošek z Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR.

Představte si, že sedíte v rozhlasovém studiu a dostane se k vám zpráva plná neobvyklých jmen. Poradíte si s jejich správným skloňováním?

Záludná česká jména

1. Jak oslovíte tyto pány?

a) Stýblo b) Pistorius c) Schlegel

2. Doplňte správné tvary příjmení:

a) K projektu přizvěte pana (Holek). b) V příštím pořadu pohovoříme o Jiřím (Sádlo). c) Panu (Smrt) bylo uděleno prestižní ocenění.

Ještě záludnější cizinci

3. Doplňte správné tvary jmen:

a) Známá je tvorba (Hans Christian Schmid) i (Walter de la Mare). b) Druhá povídka stojí na komikovi Chuckovi (Lorre). c) Pokusíme se dnes představit pana (Leigh) všem příznivcům anglické satiry.

4. Doplňte správné tvary:

Na (Chang Kai-Chen) byl nejlepší pohled ve druhém setu. Pro (Date-Krumm) to znamenalo osmý triumf na turnaji WTA. Běloruské koulařce (Nadzeya Ostapchuk) sebrali medaili.

Ženská jména

5. Jaké příjmení bude mít žena, která se provdala za pana Osolsobě?

6. Slečna Bourová se provdala za pana Maříka. Používat bude obě příjmení. Oslovte šťastnou novomanželku v 5. pádě.

7. Doplňte správný tvar příjmení ženy, která se rozhodla pro nepřechýlenou variantu: „Paní (Smetana), jak jste se dostala k práci moderátorky?“

Francouzi

8. Utvořte 2. pád k těmto jménům (pokud si to chcete ztížit, tak i včetně výslovnosti):

a) François Prévost b) Stéphane Mallarmé c) Eugène Delacroix

Zapotili jste se? Není divu, jsou tam i pěkné chytáky.

Správné odpovědi najdete tady.