Místo činu německého televizního rekordu: Brazílie

Němci mají nejlepší auta, nejlepší piva a nejlepší fotbalisty. Na finálový zápas mistrovství světa, při kterém jejich tým porazil Argentinu, se díval dosud nejvyšší počet diváků v historii spolkového měření sledovanosti: 34,65 milionu. Prospělo to i barům a restauracím, více než třetina Němců se na utkání dívala s přáteli právě tam. Rekordy padaly i v dalších zemích. V Belgii sledovalo zápolení jejich národního týmu s USA 85 procent diváků, v Nizozemsku měl zápas „oranjes" s Argentinou tržní podíl 89,5 procenta.

Naopak český žebříček nejsledovanějších pořadů se ani nehnul, tomu dále neohroženě dominují hokejisté z Nagana v různých podobách a jejich věrné souputnice - královny krásy.

U Němců se posouvání rekordů trochu čekalo. Naši západní sousedé dlouhodobě zahrnují přenosy různých fotbalových mačů mimořádnou přízní. V podstatě šlo jenom o to, na jakém čísle se sledovanost zastaví tentokrát. Známe to i od nás. Pokud se vysílá hokej a na hru národního týmu se dá zrovna dívat, na ostatních programech může být klidně přestávka.

Fotbalové mistrovství světa překonávalo laťku, kterou si samo nastavilo. Vždyť na pozici nejsledovanějšího pořadu byl až do letošního července přenos semifinálového utkání z roku 2010, kdy Španělsko porazilo Německo 1:0. Tehdy před obrazovkami sedělo 31 milionů lidí. Na dalším místě byl, pro změnu, fotbal. Tentokrát mistrovství světa 2006 a zápas národního týmu s Itálií, který u našich západních sousedů nasbíral 29,66 milionu diváků. A tak bychom mohli pokračovat.

Jednou z mála věcí, které se dokážou mezi fotbalové přenosy vklínit, je legendární seriál Místo činu (Tatort). Novou epizodu z loňského března, mimochodem už 867. v pořadí, si zapnulo třináct milionů diváků. Němci prostě rádi napětí, ať na hřišti, nebo na kriminálce. Drtivý výsledek zápasu s Brazílií naznačuje, že už plánují crossover.

Vyšlo jako glosa v časopise Týden 21. 7. 2014