Mlácení prázdné slámy v Senátu

Ve čtvrtek 19. ledna proběhla v Senátu uzavřená debata nad novelami zákonů o Českém rozhlase a České televizi. Uznávám, že ta věta působí ospale už od samého začátku, ale taková je zkrátka typická atmosféra na Valdštejnském náměstí.

Bylo to zvláštní setkání. Nevyměňovaly se ani tak názory, jako se spíš vykolíkovaly pozice a v rámci nich se přesvědčovali přesvědčení. Celé to moderoval senátor Jiří Šesták, jinak akce proběhla bez povšimnutí horní komory. Ze sněmovny dorazili Ivan Gabal coby zapálený obhájce novely a Nina Nováková z mediálního výboru.

Hodinu z dvouhodinového limitu spotřebovala úvodní vystoupení autorů zákona, ve kterých využili výhodu přednosti a rovnou se vymezili vůči kritikům. Slovo dostal i generální ředitel Českého rozhlasu a bylo zajímavé sledovat, jak autoři zákona těžce rozdýchávají jeho výhrady. Emoce vybublaly zejména u poslance Gabala, který Renému Zavoralovi odseknul, že rozhlasoví právníci jsou lemplové.

Jinak se dost času spotřebovalo především na vzpomínání a na filozofické plky. Když zástupce lékařské akademické obce došel až k Výmarské republice, listině základních práv a Adolfu Hitlerovi, bylo jasné, že se celá debata řítí do nenávratna. Táňa Fischerová medovým hlasem vzpomínala, jak ve stockholmské kanceláři Helsinského výboru zavládlo nadšení, že „jsme vyhráli“ televizní krizi.

Novináři Aleš Borovan a Leoš Kyša stihli vytočit kumštýře poukázáním na to, že má většina organizací, které by měly do budoucna jmenovat televizní a rozhlasové radní, v rozhlase a televizi svoje zájmy - Akademii věd nevyjímaje.

Od Martina Vadase jsme se dozvěděli, že honoráře v televizi jsou fakt bídné. Hana Marvanová si postěžovala, že o jejím zákonu se v televizi ani rozhlase nediskutuje (sama o něm mluvila loni v září na ČRo Plus, což jí evidentně nestačí). A celé to uzavřelo lobbování, že díky novému zákonu se do televizní rady konečně dostane Vladimír Just.

A takhle se, milé děti, v Senátu mlátí sláma. Když to neuvidíte na venkově, stavte se klidně v centru Prahy, ukážou vám to.