Na co jste klikali v roce 2014

Podívejme se na uplynulý rok prostřednictvím odkazů, na které jste nejvíc klikali na mém twitterovém účtu.

Leden

„Ty částky se nedají popsat jako předražené. To je zkouška lidské blbosti,“ glosoval Roman Vaněk pražskou pobočku luxusní prodejny potravin Julius Meinl. O pár měsíců později Meinl pro nezájem zákazníků doslova zavřel krám. (710 kliknutí)

Začal platit nový Občanský zákoník. Český rozhlas připravil jednoduchý přehled změn zpracovaný odborníkem, aby se v těch třech tisících paragrafech dalo alespoň základně zorientovat. Abychom si náhodou nezvykli, po zbytek roku jsme poslouchali, že se Občanský zákoník v některých pasážích znovu změní. (687 kliknutí)

Když něco chceš, tak si na to vydělej, učil se dvanáctiletý Tomáš, a tak prodával křížaly přes Facebook, aby měl na nový počítač. Pak se do toho vložil zelený mimozemšťan Alza, který mu ten počítač prostě dal, takže celé poselství bylo v čudu. (581 kliknutí)

Co vás ještě zaujalo:

Michal Zlatkovský odhalil, jak to chodí v redakci internetového deníku. Spousta lidí udělala radost paní Kuncové z Nového Boru, která toužila po pohledech z celého světa. A pobavila Meryl Streepová, která zahraje prostě všechno:

https://www.youtube.com/watch?v=A8TSBw5JiWE

Únor

Matka invalidní dívky požádala ve Skotsku o vybudování nájezdové rampy k domu. Radnice kvůli předpisům postavila monstrózní stavbu, která zaujala i mimo Velkou Británii. (1404 kliknutí)

Svět se dojímal nad fotografií dítěte, které prchalo bez rodičů ze Sýrie. Pak ovšem BBC ukázala, že to dítě rozhodně osamoceně nikam neprchalo, z oddáleného záběru je naopak vidět, že jde kousek za větší skupinou lidí. (806 kliknutí)

V Pardubicích se debatovalo o hezkém nápadu, který by složil poctu letci Janu Kašparovi. Návrh památníku na třídě Míru v podobě stylizovaného vodorovného značení letištní ranveje ale neprošel. (544 kliknutí)

Co vás ještě zaujalo:

Instruktor sebevražedných atentátníků v Bagdádu omylem odpálil sebe i všech 21 adeptů, vzal si skutečnou trhavinu. Česká pošta chtěla prodávat cigarety. Zahraniční novináři žasli nad stavebními nedodělky v Soči.

 Březen

Nejvíc jste klikali na vyprávění Češky, která žila v Severní Koreji. Třeba o dětské mravnostní policii a ideologickém úkolu z matematiky. (1211 kliknutí)

V paneláku v pražských Stodůlkách někdo zavraždil špičkového historika Jiřího Fiedlera i jeho manželku. Pachatel podle dostupných informací nebyl dosud vypátrán. Smrt badatele českými médii prošuměla jako kriminální případ, naopak v New York Times se významný historik dočkal celostránkového nekrologu. (726 kliknutí)

Devět slavných světových památek, které na fotkách vypadají skvěle, ovšem pokud záběr trochu oddálíte, je to už horší. (663 kliknutí).

Co vás ještě zaujalo:

Americký teenager spočítal, že by vláda ušetřila stovky milionů dolarů prostou změnou výchozího písma na Garamond. Slovenský týdeník Plus 7 Dní musel otisknout omluvu na 54 stranách palcovým titulkovým fontem. Hvězdná selfie z Oscarů je nejsdílenější fotkou všech dob:

Duben

Aprílový fórek serveru DigiZone, že Daniela Drtinová a Martin Veselovský nastupují do televize Barrandov, kde budou moderovat Naše události a komentáře, zaznamenal nejen nejvíc kliknutí v dubnu, ale dokonce v celém roce. (2296 kliknutí)

Na Facebooku se diskutovalo o případu asijských turistů, kteří si sice koupili jízdenku na pražskou městskou dopravu, ale v nesprávné hodnotě. Revizoři Dopravního podniku ve vztahu k návštěvníkům z ciziny projevili „takt a velkorysost“, což jednoho z kolemjdoucích nenechalo chladným a celou událost nafotil a popsal. (907 kliknutí)

Chybička se vloudila, správce twitterového účtu US Airways poslal nespokojené zákaznici VELMI nevhodný obrázek. (774 kliknutí)

Co vás ještě zaujalo:

Brilantní infografika, která názorně ukazuje, proč je tak složité najít let MH370 nebo aspoň černé skříňky. Grafik často cestující letadlem přišel s nápadem na novou a praktičtější podobu letenek. „Klepetko byl slabý jak čaj a nepřipravený tak, že by mě víc podusil hluchoněmý finský moderátor dostihového sportu,“ zhodnotil svou návštěvu v Hyde Parku ČT24 šéfredaktor Extra.cz Pavel Novotný.

Květen

Petr Berglowiec popsal, jak vznikalo Centrum tísňového volání v Ostravě a co přitom občas poslouchal: „Kdo je tady ředitel Telecomu, já, nebo vy?!“ (919 kliknutí)

„V září, nejpozději v říjnu, dobře, možná v listopadu, ale v prosinci už určitě se jím poprvé svezeme. Nebo v lednu,“ vtipkoval Jindřich Šídlo o zaručených termínech otevření pražského tunelu Blanka. Skoro se trefil, poslední informace mluví o „přelomu března a dubna 2015“. (648 kliknutí)

Největším zabijákem mezi herci je Arnold Schwarzenegger. Ve filmech jeho rukou zemřelo 369 lidí. (634 kliknutí)

Co vás ještě zaujalo:

Nejdražší český film v dějinách, který nejspíš nikdy neuvidíte. Muž podlehl alternativnímu „léčení“ rakoviny, Radiožurnál proto poslal k léčiteli figuranta se skrytým mikrofonem. „Češi jsou tak sebestředný a egocentrický národ, že jiný takový jsem nepotkal,“ zhodnotil nás spisovatel Mariusz Szczygieł.

Červen

V pátek 13. června 2014 mi Český rozhlas oznámil, že mě coby nadbytečného zaměstnance po osmi a půl letech propouští. Vzápětí však zjistil, že přece jen potřebuje někoho, kdo by se mu staral o sociální sítě, takže ani ne týden po mém odchodu zveřejnil pracovní nabídku, která se v tomto ironickém kontextu stala nejklikanějším odkazem měsíce června. Na internetu už inzerát není dostupný, protože jeho platnost vypršela. (552 kliknutí)

V Teplicích vznikla Církev husitská Jana Žižky z Trocnova, kterou ministerstvo kultury odmítá zanést do registru, protože předmětem její činnosti je politická angažovanost s prvky náboženské nesnášenlivosti. „Církev“ podporuje separatistický boj na Ukrajině, kyjevskou vládu označuje za fašisty, české politiky převážně za havloidní devianty. (549 kliknutí)

Interaktivní galerie: vylodění v Normandii „tehdy a teď“. Podívejte se, jak se změnila Omaha Beach a další místa. (516 kliknutí)

Co vás ještě zaujalo:

Lékařka zavolala policii na seniorku, která užívá konopí – dorazilo protidrogové komando v kuklách. Když vám čtyřleté dítě vylepší doklady, čekají vás perné chvilky při pasové kontrole. Turecká pobočka hotelu Hilton nabídla práci snů.

Červenec

Rozlučkový e-mail při největším propouštění v dějinách Microsoftu se nějak nepovedl. Inu, psal ho bývalý šéf Nokie… (876 kliknutí)

Britský grafik testuje pošťáky zašifrovanými adresami a hádankami. Pošta se nedala a doručila všechny dopisy v pořádku. (823 kliknutí)

Nabourat drahé auto asi tak minutu poté, co jste si ho koupili, navíc rovnou před showroomem, to je zřejmě nový rekord. (681 kliknutí)

Co vás ještě zaujalo:

Satelitní záběr místa, kam na Ukrajině dopadl let MH17. Jak vyrobit a naúčtovat web pro městskou část Praha 8. Americký oděvní řetězec chtěl připomenout Den nezávislosti, domnělý obrázek ohňostroje byl však výbuch raketoplánu Challenger.

Srpen

Týdeník Reflex zveřejnil na svém webu překlad reportáže Mariusze Szczygieła, která šokovala Polsko. Nic tak mrazivého jako reportáž „Roztomilý a poslušný“ jsem už dlouho nečetl. (1696 kliknutí)

Posudek vedoucího na vysokoškolskou kvalifikační práci „Noc ve mlýně“ předloženou na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Ukázka: „Slazené musí být sladší, písek na kaši, my sme valaši…“ (1408 kliknutí)

Archiv Českého rozhlasu vydal neznámou nahrávku ze srpna 1968. Záznam z okupace, který jste ještě neslyšeli, jsme zveřejnili na webu Hospodářských novin, kde od srpna pracuji. (838 kliknutí)

Co vás ještě zaujalo:

Při dopravní nehodě tragicky zahynula reportérka České televize Jana Sotonová. Vydavatel časopisu Vlasta chce po blogerce 50 tisíc Kč za poškození dobré pověsti kvůli sporu o nákupní tašky. TOP 10 českých internetových žvatlalů.

Září

IKEA v nové reklamě nádherně paroduje Apple a jeho představování nových produktů. Seznamte se: revoluční Bookbook je tady! (1090 kliknutí)

Korejská turistka si stěžovala na pobočku Starbucks u pražského orloje. Vyhledala si ve slovníku, co jí vtipkující obsluha napsala na kelímek. Zástupci kavárny se turistce omluvili. (891 kliknutí)

Server Lidovky naletěl na fotomontáž, kterou vyrobil Martin Malý alias Arthur Dent. Z falešného volebního plakátu byla otvíráková kauza, po zjištění pravého stavu věcí se server omluvil. (837 kliknutí)

Co vás ještě zaujalo:

Jak vypadají redakční systémy českých a slovenských on-line médií. Vodafone (ne)pěkně převezl své zákazníky. Špatně zaparkované auto rozhodilo v Praze pět tramvajových linek a způsobilo zavedení náhradní dopravy.

Říjen

Na konci října kdosi pomocí „sofistikovaných komunikačních metod“ - rozumějte e-mailu - oznámil, že rozšíří v České republice ebolu, pokud nedostane ve třech splátkách milion eur. Tomáš Kaplan Fojtík zjistil, že se do schránky, ze které e-mail přišel, dá snadno dostat… (1233 kliknutí)

Nový šéf českého O2 se omluvil klientům. „Udělali jsme spoustu věcí, které nebyly fér,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. (1011 kliknutí)

Předsednictvo České obce sokolské schválilo nový logotyp, který doplní stávající znak Sokola. Poněkud fádní značka podle návrhu studentů Fakulty umění a designu UJEP vyvolala menší „pozdvižení na vsi“. (745 kliknutí)

Co vás ještě zaujalo:

Historky z hereckého podsvětí od Marie Doležalové čili blog Kafe a cigárko. 20 vecí, ktoré Slovák v Česku počúva stále dokola. Rozhovor s Ivanem Bartošem o životě s panickou atakou.

Listopad

Moderátoři CNN používali ve volebním vysílání tablety od Microsoftu… jako praktickou opěrku pro iPady. (900 kliknutí)

Otázka soužití s islámem rozlítila hosty a vyprovokovala je k odchodu ze studia Českého rozhlasu uprostřed rozhovoru. (751 kliknutí)

Seriál Ulice kvůli jedné z hereček úspěšně pronikl až do britského bulváru, byť v souvislostech, které televizi Nova asi nenadchly. (657 kliknutí)

Co vás ještě zaujalo:

Hrad tvrdil, že syn čínského prezidenta si rád hraje s Krtečkem, ale čínská hlava státu žádného syna nemá. Nové záběry mrtvého města Pripjať u jaderné elektrárny Černobyl. Parodie Jindřicha Šídla na vyjádření tiskového mluvčího Hradu.

Prosinec

Strozí tiší lidé, kteří se čistou veřejnou dopravou přesouvají se psem na pivo. Takoví jsou Češi podle amerických studentů, kteří tu několik měsíců pobyli. (765 kliknutí)

Bolestivá sonda do myšlení bývalého komentátora MF DNES, dnes poslance Martina Komárka. (618 kliknutí)

„Pokud TV Nova tvrdí, že se prodalo 300 000 kusů knih Ládi Hrušky, nemusí lhát, ale rozhodně neříká celou pravdu,“ komentuje Hruškovu žemlovku s čísly na trhu Jiří Hiemer.

Co vás ještě zaujalo:

Americký prezident Obama si vyzkoušel moderování talk show. Fotbalista Cristiano Ronaldo má svou sochu na Madeiře. Hrdličkovo muzeum se na Facebooku v reakci na prezidentův vánoční projev zastalo neandrtálců, ale vyjádření zmizelo (kopie) a zaměstnancům naopak začaly chodit výhrůžky.