Nejsledovanější české a zahraniční účty na Twitteru

Více než 37 milionů lidí odebírá na sociální síti Twitter zprávy zpěváka Justina Biebera. Každý den se k nim přidá pětatřicet tisíc dalších. Kanadský popový idol se tak stal držitelem rekordu, protože nikdo jiný na světě nemá na Twitteru tolik fanoušků. Čerstvě devatenáctiletý zpěvák přitom na sociální síť posílá úplně banální sdělení typu „sedím v hotelu a skládám hudbu“.

Na druhém místě za Bieberem je zpěvačka Lady Gaga, kterou čte skoro 36 milionů uživatelů, a to přesto, že na Twitter moc často nepíše. Klidně si dá měsíc pauzu, ale stejně jí každý den přibude dalších pětadvacet tisíc fanoušků. Než ji sesadil Bieber, byla dlouho vůbec nejsledovanější osobou na Twitteru. Jako první celebrita překonala metu deseti milionů odběratelů.

S těsným odstupem za Lady Gaga následuje další zpěvačka, Američanka Katy Perry. Tu čte přes 34,5 milionu lidí. Ani ta to se zprávami pro fanoušky moc nepřehání, i když se ozývá častěji než její kolegyně. Navíc jim posílá poměrně dost fotek.

Až za všemi třemi zpěváky je účet amerického prezidenta Baracka Obamy. O publikování novinek, fotek a videozáznamů se stará celý tým. Obamův účet se proslavil fotografií, na které prezident objímá manželku Michelle, když se dozvěděli, že byl podruhé zvolen do úřadu. I když samotný Obamův účet sleduje – v uvozovkách – pouhých 29,5 milionu uživatelů, tato konkrétní fotka se stala nejvíce sdíleným snímkem v historii Twitteru. Retweetlo ji víc než 800 tisíc lidí.

Situace v Česku

Podle serveru Klábosení.cz funguje na Twitteru asi 163 tisíc účtů, jejichž majitelé píšou buď česky, nebo slovensky, případně v těchto dvou zemích žijí.

Na rozdíl od světových statistik tady nemá nejvíc odběratelů žádné jméno, které by bylo každou chvíli v televizi. Přes 144 tisíc lidí sleduje na Twitteru hudebníka Jana Koliáše z Ústí nad Labem. To, že jde o nejsledovanější český účet, stačí podle serveru Twitter Counter na celosvětové umístění na příčce s číslem 11 114. Koliáš ale denně ztrácí hodně fanoušků, v průměru mu jich každý den ubude 3500.

Za pár dnů ho tak na postu nejsledovanějšího českého účtu vystřídá vývojářská firma Madfinger Games, která programuje populární hry pro iPhone a Android. Pokud bychom počítali jen čistě osobní profily, tak by se nejsledovanějším Čechem mohl brzy stát třeba hokejista Jaromír Jágr, jehož nepříliš časté tvíty si čte 103 tisíc odběratelů. Možná ho mají rádi kvůli tomu, že toho moc nenamluví.

Hodně oblíbený je Američan Robert Morrison, známý pod přezdívkou Prague Bob, který se do našeho hlavního města přestěhoval už v roce 1993. Živí se jako počítačový konzultant a má přes 75 tisíc odběratelů.

Českému Twitteru se jinak pořád nedaří masově proniknout mezi běžnou populaci. Nepomáhá ani přítomnost celebrit. Například zpěvačka Lucie Bílá, která se pravidelně umisťuje na předních příčkách různých anket popularity, posbírala na Twitteru jen 1202 odběratelů. Na účtu je ale vidět, že slouží jenom jako automatické upozorňování na nový obsah na Facebooku a nikdo na něm neodpovídá.

To mimochodem znamená, že Lucii Bílou na Twitteru překonal i oficiální profil Českého rozhlasu, který má přibližně 1400 fanoušků.