Několik podružností v aféře s nahrávkou

Ministr financí Miroslav Kalousek včera v noci zavolal šéfredaktorovi MF DNES a sdělil mu, že má nahrávku novinářské schůzky, na níž se řešilo zvýšení DPH a související dopady na činnost vydavatelů. Redakční systémy se vzápětí mohly strhnout pobouřením, mě ale na celé věci zajímá několik podružností.

  • Poznámka první: Když mají čeští novináři problém, ženou ho vejš. Konkrétně Dalibor Balšínek, šéfredaktor Lidových novin, volá rovnou na Hrad. Napadlo mě hned několik otázek. Proč volal na Pražský hrad a komu tam volal? Přímo prezidentovi? Nebo někomu z prezidentových poradců? Co si od toho sliboval? Ještě je ovšem možné, že šéfredaktor Lidovek poslouchá Nohavicu ( "Pane prezidente, Vy to pochopíte, Vy totiž všechno víte, Vy se poradíte, Vy to vyřešíte, Vy mě zachráníte...").
  • Poznámka druhá: Syndikát novinářů jako profesní organizace i nadále nikoho nezajímá, tedy přinejmenším ne vedení velkých redakcí.
  • Poznámka třetí: Ve 21. století, tedy v době mobilů, kapesních přehrávačů, bezdrátových sítí a přímých přenosů odkudkoliv kamkoliv si šéfredaktor MF DNES stále myslí, že případná videonahrávka musela vzniknout díky štěnici a kameře. Slyšel někdy o tom, jaké aplikace jsou k dispozici pro chytré mobilní telefony?
  • Poznámka čtvrtá: Novináři bojují za to, aby se mohly zveřejňovat tajné nahrávky. Ale jen v novinách, ve kterých pracují oni, a po redakčním zpracování.
  • Poznámka pátá: Šéfredaktoři novin a časopisů inklinují k tomu, aby se z pozorovatelů politického dění stali aktivními hybateli politického dění v oblasti, která se přímo dotýká jejich ekonomických zájmů. ("Šéfredaktoři deníků a týdeníků diskutovali o společném prohlášení a dopise pro členy vlády, Senátu a Poslanecké sněmovny, kterým by vyzvali k nezvyšování sazby DPH na tisk a knihy." - Lidovky) Podle mého názoru by se měli rozhodnout, jestli budou jen manažeři, nebo jen redaktoři, ale kombinovat obojí je nešťastné, neboť se sami dostávají do pozice, v níž z podstaty věci nemohou zachovat nezávislý a nestranný postoj. Novináři mají o vládní politice informovat, analyzovat ji, hledat rozpory, konfrontovat fakta; nejsou tu od toho, aby fungovali jako vlivová agentura pro své vydavatele.
  • Poznámka šestá: Ministr financí si informace ověřuje tak, že místo přímé otázky tvoří složitou mystifikační konstrukci. To by vysvětlovalo, proč nikdo neumí poskytnout jednoznačný výklad zákona o daních z příjmů.

Každopádně se bude na dnešní Hydepark na ČT24 dívat hodně lidí.