Petr Dvořák znovu ředitelem České televize

Český rozhlas Plus mě po volbě generálního ředitele České televize oslovil na rozhovor pro pořad Den podle Báry Tachecí. Odpovídal jsem krátce poté, co radní potvrdili mandát Petra Dvořáka i na dalších šest let. Následuje orientační přepis:

Když došlo dnes k volbě Petra Dvořáka ve druhém kole, tak pro něj nakonec zvedlo ruku všech patnáct radních. A tak se ptám: byli ostatní tak slabí, nebo radní prostě chtěli kontinuitu?

Myslím si, že je to kombinace obojího. Popravdě řečeno, všichni ti čtyři protikandidáti neměli úplně zázračné projekty. Ten, který předložil Petr Dvořák, byl pravděpodobně nejrealističtější. A měl samozřejmě i výhodu toho, že těch šest let televizi už řídí. Takže dobře ví, kde ji tlačí bota a co potřebuje do budoucnosti. Ti ostatní, kteří přednášeli svoje projekty, často uhýbali až do naprosto nerealistických scénářů, ke kterým generální ředitel České televize třeba ani nemá pravomoci.

Petr Dvořák slibuje, že Česká televize bude nezávislou a stabilní institucí. Myslíte si, že bude těžké toho docílit? Nebo my ani nepoznáme, zda Česká televize nezávislou je, nebo není?

Českou televizi čeká poměrně složité období, protože na podzim budou volby. A jejich favoritem v tuto chvíli je hnutí ANO, s jehož předsedou Andrejem Babišem nemá, řekněme, Česká televize úplně ideální vztahy. Nebo, lépe řečeno, on s ní. A zároveň se očekává volba nového prezidenta. Bude to takový politicky horký podzim (a zima). To všechno se může odrazit na atmosféře, tlaku a vlivu na Českou televizi. Silný ředitel se silným mandátem je v téhle fázi a v téhle chvíli výhoda. A otázka je, jak se ale situace vyvine poté, co se obmění část radních České televize. Tam může i minoritní hlas začít navrtávat onu stabilitu, kterou si teď Petr Dvořák může užívat se současným složením rady.

Už jste zmínil, že Petr Dvořák v tuto chvíli silný je. Ale myslíte si, že všechny kauzy z minula vyřešil tak, aby mu tu skutečnou sílu bylo možné - speciálně ze strany zaměstnanců - věřit?

Já nemůžu posoudit, jaký vztah k němu mají přímo zaměstnanci. Ale pravda je, že třeba v Radě České televize jsou evidentně s jeho vysvětlením různých kauz a kauziček spokojeni. Nečiní jim tedy problém pro něj zvednout ruku. Dokonce i ti radní, kteří bývají na zasedáních rady vůči němu kritičtější, tak mu ten hlas dali. Dali přednost nějakému dlouhodobému konceptu, dlouhodobé vizi, před krátkodobými aférami a dílčími problémy. Spíš viděli, že tu televizi chce někam posunout, s tou vizí souhlasí, a proto mu odpustili, řekněme, i takové věci, které by mu za normálních okolností třeba nemusely projít.

Jak daleko je kauza, když si ministr Babiš stěžoval na reportéry České televize? Kde vlastně skončila?

Rada České televize ji, pokud vím, ještě nevyřídila. Stížnost analyzuje, získává k ní stanoviska. Není vázána nějakým konkrétním termínem, do kdy se musí vyjádřit. Poslední její stanovisko bylo, že ji zpracuje tak, jako kteroukoliv jinou stížnost. Že i Andrej Babiš má právo si stěžovat. Já si nemyslím, že by ji nějakým způsobem vyřídili ke spokojenosti Andreje Babiše. Pravděpodobně, podle dřívějších výroků třeba předsedy Rady České televize, to bude tak, že odmítnou jakékoliv tlaky nebo kampaně vůči Andreji Babišovi. Spíše konstatují, že reportáže byly v pořádku. A co se týče právní roviny mimo radu, kdy se uvažovalo o tom, že Česká televize pošle právníky na Andreje Babiše, aby se omluvil, tak tam, přiznám se, žádné podrobnější informace nemám. Je to přece jenom spor mezi Českou televizí a Andrejem Babišem. A já jsem se ani nezajímal o to, v jaké fázi to v tuhle chvíli je.

V každém případě, vedly se takové řeči - já to musím říct takhle, protože svůj zdroj nemůžu uvést -, že pořad Reportéři ČT může být za jisté konstelace ohrožen. Je to pořad, který se politikům nelíbí, v podstatě žádným z nich. Když dnes Petr Dvořák hovořil o svých cílech, plánech, vypadal tak, že by tenhle pořad nedal?

Myslím si, že tohle je zcela vágní spekulace. On se k tomu nijak nevyjadřoval. Určitě nešel do roviny konkrétních pořadů. Jestli něco naznačil z těch velkých publicistických formátů, tak by spíše rád zavedl na programu ČT1 nový hlubší diskusní pořad, který by nebyl jako pořad Máte slovo, ale byl by zcela novým formátem. Ale určitě nemluvil o tom, že by nějaké stávající pořady rušil. On naopak zdůrazňoval, že přináší tu kontinuitu, že chce zachovat věci tak, jak v tuhle chvíli jsou. A přidat k nim inovace, ať už technické, nebo programové.

Mluvil o nějakých zamýšlených změnách ve zpravodajství?

Ne.

Myslíte si, že by nás mohlo překvapit něco z jím plánovaných změn? Nebo můžeme k České televizi přistupovat tak, že se vlastně vůbec nic neděje a dít nebude?

Myslím si, že nejvýraznější novinkou pro diváky bude pravděpodobně rozšíření regionů a jejich vysílání. To mu umožní právě nové digitální sítě. A stejně tak chce rozšířit nabídku na nových platformách, jako je třeba hybridní vysílání. Chce zprovoznit vzdělávací okruh, archivní okruh a podobně. A takovou novinkou mimo televizi by měl být vzdělávací portál ČT Edu, který poskytne pedagogům a výzkumníkům podklady z archivu České televize.

Záznam pořadu si můžete poslechnout v internetovém archivu Českého rozhlasu.