Pirátská hudba v protipirátském klipu a jiné radosti

Nizozemská protipirátská organizace neplatila skladateli za použití jeho hudby. Český rozhlas má novou mobilní aplikaci a internet se baví reklamou s diktátory.

Známe to všichni. Koupíme si film na DVD a než konečně začne, musíme vydržet příval reklam a antipirátských kampaní. V Nizozemsku teď vypuknul skandál, když se ukázalo, že protipirátská organizace sama ukradla hudbu do klipu, který varuje před nelegálním stahováním filmů. Na případ upozornila nizozemská veřejnoprávní televize Nederland 3, popisuje ho také server TorrentFreak.

V roce 2006 požádala holandská protipirátská organizace Melchiora Rietveldta, aby složil hudbu k jejímu videoklipu promítanému na místním filmovém festivalu. Za těchto podmínek souhlasil, hudbu dodal a dál se o věc nestaral. Jenže za rok si koupil Harryho Pottera na DVD a s úžasem zjistil, že na disku je nejenom stejný klip, který promítali na festivalu, ale dokonce je tam i s jeho hudbou. Překvapilo ho to, protože ho nikdo nepožádal o souhlas.

Jak se ukázalo, nešlo jenom o DVD s příběhem malého čaroděje. Stejné video se objevilo na mnoha dalších discích. Skladatel neváhal a protipirátskou organizaci zažaloval o milion euro odškodného.

Už to by byla velká ostuda. Letos ale celý případ dostal ještě větší grády. Skladateli se totiž ozval předseda nizozemského autorského svazu Jochem Gerrits. Dal mu nezvyklou nabídku: zařídí mu vyplacení odškodného, ale sám chce z vyplacené částky třetinu. Netušil ovšem, že jeho slova jsou nahrávána. Navíc dodal, že takhle má skladatel peníze jisté, kdežto jinak by nemusel dostat vůbec nic.

Původní obchodní spor tak přerostl v obří skandál, ke kterému se vyjadřovali politici, hudebníci i odborníci na autorské právo. Předseda autorského svazu okamžitě odstoupil, i když dodal, že jeho rezignace je jen dočasná a jeho slova nebyla správně pochopena.

Český rozhlas pro Windows Phone 7.5

Český rozhlas má novou aplikaci pro mobilní telefony. Jmenuje se iRadio a stáhnete ji ve  Windows Phone Marketplace, anebo jednoduše na našem webu mobily.rozhlas.cz.

Diktátorův smutek

Jeden z nejoblíbenějších klipů poslední doby je... ...reklama, jak už to u virálních videí bývá. Tentokrát zabodoval jihoafrický řetězec fastfoodů Nando's, který tvrdí, že takhle koncem roku by „nikdo neměl být sám“. Dokládá to na smutném zimbabwském diktátorovi Robertu Mugabovi. Jeho dvojník v reklamě stojí u honosně prostřeného stolu, kam klade jmenovky svých kamarádů. Bohužel se jich nedočká. Ti kamarádi se totiž jmenují Muammar Kaddáfí, Saddám Husajn, a tak dále.

A tak aspoň vzpomíná, jak si spolu hráli. Stříleli po sobě z pistolek na vodu, váleli se v písku a smáli se na houpačkách. A teď je to všechno pryč a Mugabe je osamělý. Přitom mohl koupit výhodné menu pro šest lidí!

V Zimbabwe ovšem z reklamy nejásali. Do centrály společnosti v Jihoafrické republice údajně přišly výhrůžky od mladých přívrženců Roberta Mugabeho, kvůli kterým se firma rozhodla reklamu radši stáhnout. Podle tiskového prohlášení firmy žádná reklama nestojí za to, aby kvůli ní byly ohroženy životy zaměstnanců.

Pokud vás zajímá, kdo všechno v reklamě za zpěvu Mary Hopkin („Those Were the Days“) postupně „účinkuje“, jsou to tito vládci:

  • Muammar Kaddáfí, svržený a zastřelený vůdce Libye († 2011)
  • Saddám Husajn, svržený a popravený vůdce Iráku († 2006)
  • Pieter Willem Botha, prezident JAR v době apartheidu († 2006)
  • Idi Amin, „řezník z Kampaly“, krutý ugandský diktátor († 2003)

(Odvysíláno v rámci pravidelné rubriky na Radiu Wave v úterý 6. 12. 2011, upraveno)