Pompeo probere se státy střední Evropy kauzu Huawei

Americkou vládu znepokojují zakázky pro čínskou firmu Huawei Technologies ve státech střední Evropy. Ministr zahraničí Mike Pompeo se tématu chce příští týden věnovat při své návštěvě Maďarska, Slovenska a Polska. S odvoláním na vládní zdroj to uvedla agentura Reuters.

Huawei se chystá v Maďarsku vybudovat logistické centrum. Další projekt, tentokrát zaměřený na kybernetickou bezpečnost, nabídla firma Polákům. U těch její renomé utrpělo, když policie zatkla kvůli špionáži jednoho z manažerů polské pobočky a bývalého funkcionáře polské rozvědky.

USA se obávají vlivu firmy Huawei zejména v menších zemích východní a střední Evropy, kde její technologie mohou proniknout do státní infrastruktury.

Z Maďarska odcestuje Pompeo na Slovensko, kde se setká s prezidentem Andrejem Kiskou, premiérem Petrem Pellegrinim a ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem. Projednávat mají bezpečnostní otázky, slovenské předsednictví OBSE a další témata.

Americký ministr poté navštíví i pomník Brána ke svobodě a bude diskutovat se studenty o dědictví revolučního roku 1989.