Projekty

2014

Sametová - 25 let

Obsahový speciál na webu Hospodářských novin. Časová osa s průběhem sametové revoluce den po dni, srovnávací fotogalerie, mapy a ohlédnutí za stavem tehdejší ekonomiky.


Srpen 1969 - přímý přenos z minulosti

Když Češi stříleli do Čechů. V srpnu 1969 režim brutálně rozehnal demonstrace u příležitosti prvního výročí sovětské invaze. Pomoc okupačních armád k tomu nepotřeboval, předvedl jim, že si své občany umí zkrotit sám... Bylo to jediné bojové nasazení československé armády od druhé světové války. Po 45 letech můžete drsný zásah bezpečnostních složek a armády vůči demonstrantům prožít znovu. Tentokrát už naštěstí jen na sociálních sítích: na Twitteru a na Facebooku. „Přímý přenos z minulosti“ skončil 22. srpna, kdy se pod tzv. pendrekový zákon podepsali ti samí lidé, na které v srpnu 1968 spoléhala celá československá veřejnost.


Znovu89 - přímý přenos z minulosti (do června 2014)

Prožijte rok 1989 s Českým rozhlasem. Někdo znovu, někdo poprvé... Český rozhlas na sociálních sítích připomíná události roku 1989 tak, jak se staly. Přidává k tomu pohled zahraničních stanic i oficiálních médií.

„Přímý přenos“ začal symbolicky 15. ledna 2014, ve výroční den první potlačené demonstrace na pražském Václavském náměstí, po které během tzv. Palachova týdne následovalo ještě několik dalších.

Na rozdíl od předchozího projektu Srpen 1968 tento sleduje vývoj událostí po celý rok, ne jenom po dobu jednoho týdne. Připomíná také širší dobový kontext, třeba životní styl, pomalé politické ústupky nebo dění v okolních zemích socialistického bloku.

Na projektu jsem se částečně podílel prostřednictvím twitterového účtu @podpultem.

2013

Srpen 1968 - přímý přenos z minulosti

Srpen 1968 před rozhlasem
Zpožděný přímý přenos z okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Na Facebooku a na Twitteru naskakovaly události od 20. do 27. srpna 2013 v reálném čase, jen se zpožděním 45 let. Sociální sítě se tak proměnily ve svébytnou zpravodajskou agenturu.

Kromě těchto dvou základních platforem využil projekt i další distribuční kanály, například SoundCloud, Scribd nebo mapy od Google.

V listopadu 2013 vyšel Srpen 1968 v souhrnné podobě jako PDF s dalšími doplňujícími materiály, a také ve verzi pro čtečky elektronických knížek (ePub a MOBI).

Ocenění:

  • 2. místo v kategorii Obsahová inspirace, Křišťálová Lupa 2013
  • 2. místo v kategorii Projekt roku, Křišťálová Lupa 2013
  • Cena generálního ředitele Českého rozhlasu za rok 2013
  • Nominace na Novinářskou cenu 2013 v kategorii Cena Googlu za inovativní online žurnalistiku
  • Představeno na mezinárodní konferenci EBU New Radio Day 17. 10. 2013 v Praze
  • Představeno na mezinárodní konferenci EBU Local and Regional Radio v Praze
  • Představeno na Marketing Monday 9. 12. 2013 v Praze
  • Představeno na setkání se zástupci středoevropských univerzit 11. 4. 2014 v Praze

Ohlasy:

  • „Ač se stalo zvykem médiím veřejné služby spíše nadávat, co kde opomněly a na kolik nás přijdou na poplatcích, tentokrát je třeba vyseknout poklonu a poděkovat.“ (Česká pozice)
  • „Sledujte dechberoucí online přenos Českého rozhlasu.“ (Blesk)
  • „Díky netradičnímu formátu si pozornost získávají i málo známé podrobnosti.“ (iDNES)
  • „Sledujte srpnovou okupaci 1968 jako by to bylo dnes.“ (Lidovky)

Multimedializace

Celoroční semináře, na kterých se rozhlasáci různých profesí učí pod vedením odborných lektorů psát pro web, používat sociální sítě, obohacovat Wikipedii nebo správně fotit. Já byl v rámci tohoto projektu lektorem sociálních sítí a data miningu, učil jsem rozhlasáky vytěžovat sociální média při aktuálních událostech. Dalšími lektory byli například Josef Šlerka, Jan Ambrož, Blanka Mikulášková, Adam Zbiejczuk nebo Michal Reiter a Jaroslav Zastoupil ze sdružení Wikimedia ČR.


Smart TV Pexeso Rádia Junior

Hra pro celou rodinu: ozvučené pexeso se zvířecími motivy. První česká televizní aplikace pro děti na platformě Samsung Smart TV. Hra s veselými obrázky a streamem Rádia Junior vznikla v době, kdy tato stanice ještě nebyla součástí digitálního vysílání, takže se alespoň do části přijímačů dostala oklikou díky této aplikaci v produkci společnosti Samsung. Měl jsem na starosti vedení projektu a komunikaci s vývojáři.

Kresby: Zora Jandová Uživatelské prostředí: Aleš Vavřík Programování: Mautilus s.r.o. Platforma: Samsung Smart TV 2011 a novější


Microsite Příběh rozhlasu - www.pribehrozhlasu.cz

Speciální web, který vznikl jako dárek k 90. výročí rozhlasového vysílání na našem území (výročí připadlo na 18. května 2013). Uživatelé se mohou projít po časové ose se zvukovými ukázkami z archivu a poslechnout si, co se dělo v roce jejich narození. Nechybí ani virtuální prohlídka různých částí rozhlasové budovy, moderní interaktivní grafika, zajímavosti a kuriozity. Já napsal texty pro sekci 89+1 odhalení.

Grafika: Prague Bistro, s. r. o. Technické zpracování: agentura Flow Media Kompletní tým projektu

Web Příběh rozhlasu

2012

Reforma dětského vysílání Českého rozhlasu

Připravil jsem novou koncepci vysílání Českého rozhlasu pro děti. Vedení ji schválilo v listopadu 2011. Analyzoval jsem data o chování, návycích a obsahových preferencích cílové skupiny, vyhodnocoval pořady Českého rozhlasu a společně se čtyřčlenným týmem sestavil projektový záměr, jehož konečným důsledkem byl vznik nové tvůrčí skupiny pro děti a mládež v čele se Zorou Jandovou (nastoupila v červnu 2012).

Novou multimediální podobu dětského vysílání pod souhrnným názvem Rádio Junior představil Český rozhlas postupně na podzim roku 2012. Od 3. září upravil hodinové podvečerní vysílání na stanici ČRo Dvojka a spustil nové webové stránky pro starší děti, od října získal novou podobu web pro menší děti. Od 1. listopadu 2012 přibylo internetové pohádkové rádio.

A konečně 1. března 2013 vstoupilo Rádio Junior do digitálního vysílání jako plnohodnotná stanice Českého rozhlasu. Podle oficiálního průzkumu Radioprojekt byla jeho poslechovost na konci roku 2013 asi 20 tisíc posluchačů týdně a 9 tisíc denně, přičemž výzkum zahrnuje pouze populaci starší 12 let.


iRadio pro Windows Phone (stáhnout)

Aplikace iRadio pro Windows Phone byla vůbec první aplikací z produkce českých médií pro tuto platformu. Pro Český rozhlas ji vytvořila společnost Mautilus, celý projekt jsem měl na starosti za oddělení Nová média.

Uživatel si u každé stanice ČRo může vybrat kvalitu přehrávání (vyšší pro bezdrátové sítě wi-fi, nižší pro datové připojení na mobilu). Protože aplikace podporuje multitasking, mohou uživatelé pohodlně pracovat s ostatními aplikacemi v telefonu, třeba číst e-maily, aniž by se kvůli tomu poslech rádia přerušil. Je také možné nastavit čas, kdy se rádio automaticky vypne.

Další projekty budou doplňovány postupně.