Rusko bude trestat internetové urážky státu

Až patnáct dnů za mřížemi může čekat občany, kteří budou na internetu „neslušně vyjadřovat zřejmou neúctu k ruské společnosti, státu, státním symbolům, ústavě nebo federálním úřadům“.

Umožňuje to novela zákona o informačních technologiích, kterou ve čtvrtek schválila ruská Státní duma, dolní komora parlamentu.

Důležitou roli v odhalování pachatelů bude mít telekomunikační úřad Roskomnadzor. Právě na něj bude prokuratura vznášet požadavky na odstranění urážlivých informací anebo zablokování jejich zdroje, pokud provozovatel stránek neuposlechne úřední příkaz.

Provozovatel hostingu nebo platformy musí do 24 hodin informovat vlastníka stránek, že je obsah protizákonný, a požádat ho o okamžité smazání. Pokud se nic nestane, Roskomnadzor zablokuje celý hosting nebo platformu a přístup obnoví až tehdy, když administrátoři sami smažou nevhodný obsah.

Úřady mohou prohřešek trestat pokutou od 30 tisíc do 100 tisíc rublů (v přepočtu zhruba 10 tisíc až 35 tisíc korun). Při opakovaném porušení zákona pokuta stoupne na 100 tisíc až 200 tisíc rublů (tedy až 69 tisíc korun) nebo může viník skončit za mřížemi až na 15 dnů.

Novela teď putuje do horní komory parlamentu, Rady federace. Předpokládá se, že schválení zákona bude formalita. Nakonec ho ještě podepíše prezident Vladimir Putin.