Sbohem, Sire Attenboroughu. A dík za všechny ryby. A zebry. A medvědy...

Legenda naučných televizních pořadů o přírodě, Sir David Attenborough, se rozloučila s BBC. Pětaosmdesátiletý muž, který určil pravidla žánru a posledních 50 let zajišťoval britské veřejnoprávní televizi vynikající pověst v oblasti přírodovědných dokumentů, uzavřel spolupráci dokumentárním cyklem Frozen Planet. Na poslední díl se 7. prosince dívalo skoro sedm milionů lidí.

BBC se s ním rozloučila dvouminutovým klipem, v němž mu vzdává hold prostřednictvím sestříhaných záběrů z jeho dokumentů. Pod záběry zní píseň What a Wonderful World, kterou recituje samotný Attenborough. Videoklip se objevil ve vysílání hned po skončení poslední epizody Frozen Planet.

„Stáli jsme před výzvou vytvořit upoutávku, která jasně představí fenomenální obsah, který BBC přinášela - a nadále bude přinášet - národu, a současně vzdá hold takové legendě, jako je Sir David Attenborough,“ komentovali klip jeho autoři z reklamní agentury Rainey Kelly Campbell Roalfe/Y&R.

Sir-david-attenborough

Attenborough je ztělesněním historie britského televizního vysílání, právem je nazýván jedním z národních pokladů Spojeného království. Do BBC nastoupil v roce 1952, a ačkoliv je většina jeho kariéry spojena s přírodovědnými snímky, vyzkoušel si také manažerské pozice. Tři roky stál v čele BBC2, zaváděl barevné televizní vysílání a další tři roky byl programovým ředitelem celé BBC. V roce 1973 se ale vrátil k natáčení, administrativa ho nebavila.

Za pořady pro BBC obdržel dlouhou řadu ocenění, jeho další dokument, tentokrát o tučňácích, však už odvysílá na konci prosince soukromá televize Sky, a to rovnou ve 3D.