Seznam blbců je už na pultech

Na knižním trhu se v tomto týdnu objevily první tři díly nové rozsáhlé encyklopedie stupidity.

Seznam blbců, 2. díl
Dvacetisvazkové dílo, pojmenované Seznam blbců, představuje úplnou evidenci více než 2,3 milionu českých ignorantů, mašíblů a trotlů. Třísloupcové seznamy tištěné velmi malým písmem se zhuštěným řádkováním připravil k vydání Odbor výzkumu intelektu Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Nakladatelsky celý projekt zaštítilo vydavatelství Academia.

Jednotlivé díly encyklopedie jsou rozděleny abecedně podle měst České republiky. V prvním svazku je možné nalistovat blbce od Adamova po Brandýs nad Orlicí, druhý obsahuje jména od Brna-Bohunic po Brno-Kohoutovice, třetí začíná u Brna-Líšně a končí u Brna-Židenic. „Politici, reklamní agentury, provozovatelé diskusních fór nebo třeba televizní stanice tak vůbec poprvé dostávají do rukou kompletní přehled své cílové skupiny,“ upozorňuje vedoucí odboru Ilja Křivka.

Křivka zároveň poodhalil i metodický postup, kterým se tvůrci encyklopedie řídili. „Kladli jsme si otázku, jak českého blba definovat. Zpočátku byla definice moc úzká, pak zas moc široká. Nakonec jsme sáhli po statistické ročence ČSÚ a po sečtení některých údajů bylo rázem jasno,“ říká Křivka. Přesnější metodiku nechtějí sociologové zveřejňovat. „Chtěli bychom si vydávání seznamu patentovat i v dalších zemích, metodika je totiž použitelná celosvětově,“ vysvětluje opatrnost výzkumníků Radana Lexová z právního oddělení akademie.

Odborníci očekávají, že Seznam blbců stane na předních příčkách prodejnosti odborných knih vedle Pravidel českého pravopisu a Slovníku spisovné češtiny. „Všichni se budou bát, jestli tam nejsou a všechny bude zajímat, jestli tam nejsou sousedi,“ komentuje ambice knihy Zdeněk Záložka z velkého pražského knihkupectví. Autoři říkají, že počítali i se žalobami od lidí, kteří se budou cítit poškozeni zveřejněním svého jména. „Naše obhajoba je neprůstřelná. Každičké jméno máme podložené tvrdými daty a případný žalobce se dost zapotí, aby prokázal, že blbcem není,“ varuje už předem Lexová.

BLESK | Znechucený Landa: Chtějí ho zničit!
Ne všechny ale přítomnost jména v Seznamu blbců rozčílí. Některé celebrity dokonce chtěly za své uvedení v seznamu platit. „Nakonec jsme je tam zařadili, neboť samo jejich jednání je k uvedení v knize automaticky kvalifikuje,“ připouští Křivka. Teorii o spokojenosti některých lidí na seznamu podporuje i harvardský antropolog a psycholog Jerome Tellme, který může srovnávat se svými zkušenostmi z porevolučního Československa. „Vím, že tehdy byli někteří jedinci zklamáni, když se nenašli na Cibulkových seznamech. Teď se mohou upnout k naději, že budou aspoň na seznamu blbců,“ podotýká Tellme.

Všech dvacet svazků Seznamu blbců by mělo vyjít ještě do června příštího roku. Podle Křivky počítá jeho tým i s vydáním případných dodatků, pokud si to situace vyžádá. Zájem o publikaci by měla podpořit i reklamní akce. Prvních tisíc kupců všech tří svazků dostane jako bonus DVD s volebními klipy a zarámované zrcadlo.