Slovensko dá 60 tisíc eur na boj proti Islámskému státu

Celkem 60 tisíc eur věnuje Slovensko na stabilizaci Iráku a vyšetřování zločinů takzvaného Islámského státu (ISIS). Oznámil to státní tajemník Lukáš Parízek. 50 tisíc eur vláda pošle Rozvojovému programu OSN, dalších deset tisíc eur obdrží Svěřenecký fond OSN. Slovensko se zároveň chce nadále podílet na nebojové asistenční misi NATO v Iráku.

Parízek zmíněné kroky přislíbil během zasedání Globální koalice, mezinárodního uskupení skoro osmdesáti států bojujících proti teroristům v Iráku a Sýrii. Jednání proběhlo ve Washingtonu a zabývalo se mimo jiné současnou situací na územích osvobozených od teroristů.

Delegáti Globální koalice se shodli, že k trvalé porážce ISIS prozatím nedošlo, a tak zůstává sice oslabeným, ale přesto nadále nebezpečným nepřítelem. Podařilo se získat zpět už 99 procent území původně ovládaného teroristy.

Kompletní prohlášení Globální koalice na webu amerického ministerstva zahraničí.

Slovensko dále v březnu uspořádá mezinárodní konferenci zaměřenou na boj proti terorismu. „Boj proti terorismu, zejména prevence radikalizace a násilného extrémismu vedoucího k terorismu, patří mezi slovenské priority i během letošního předsednictví OBSE,“ připomněl Parízek. Konference by se měla uskutečnit 25. a 26. března v Bratislavě.

Globální koalice, jejíž součástí je i Česká republika, vznikla v září 2014. Koordinuje mezinárodní postup proti Islámskému státu. Jejích pracovní skupiny řeší například společný politicko-vojenský postup, blokování financí teroristů, stabilizaci osvobozených regionů a podobně.

Česko na zasedání zastupoval náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil.

Foto: MZV SR