Sprosťáci, sebevraždy a zranění diváci. Šokující momenty z televizních dějin

Přímý přenos je nejslabší místo každého vysílání. Nikdy nemůžete vyloučit, že se stane něco neočekávaného. Přečtěte si o skandálních situacích z televizní historie, při kterých diváci u obrazovek nevěřili vlastním očím.

1) Když host zraní diváka

Červenec 1992. V debatě německé veřejnoprávní televize NDR se sešly spisovatelka Karin Strucková s tehdejší spolkovou ministryní pro rodinu Angelou Merkelovou. Tématem diskuse bylo právo na potrat. Karin Strucková, vehementní odpůrkyně umělého přerušení těhotenství, se během pořadu vytočila natolik, že ze sebe servala mikroport a hodila ho do publika. Potom po divácích hodila ještě sklenici (nebo možná karafu) s vodou a za pohoršeného pískotu opustila studio. Letící sklo zranilo jednu z divaček.

https://youtu.be/TQ1zLpGRquc

2) Sekera jako argument

Rok 1971. Do talk show „Ende offen“ na západoněmecké veřejnoprávní televizní stanici WDR přišla rocková skupina „Ton, Steine, Scherben“. Řeč byla o alternativní hudbě. Mluvčím populárních levicových hudebníků, kteří se proslavili politicky angažovanými texty a podporou squatterů, byl jejich zpěvák Nikel Pallat. Během rozhovoru se rozčílil a na protest proti „kapitalistickému útlaku v televizi“ vytáhl sekeru, se kterou se následně pokusil rozmlátit stůl ve studiu. Pak začal odmontovávat mikrofony. Nakonec si všichni účastníci debaty sedli zpátky ke stolu a pokračovali v diskusi, ale to už televizní diváci neviděli - WDR přenos ustřihla.

http://www.youtube.com/watch?v=H3AxGp5k-Qo

3) Přímočarý Serge

Poklidný sobotní večer v dubnu 1986. Diváci zapínají stanici Antenne 2 a usedají k pořadu Champs-Élysées, aby si poslechli oblíbeného moderátora Michela Druckera, jak si povídá se slavnými hosty. Ten večer se ve studiu sešel slavný zpěvák (a neméně proslulý provokatér) Serge Gainsbourg s dvaadvacetiletou Whitney Houston. Francouzskou legendu začínající americká zpěvačka zjevně zaujala. Tradičně opilý Gainsbourg se jí začal dvořit, ovšem po svém. Francouzsky poznamenal, že by jí chtěl opíchat.

Moderátor se pokusil situaci zachránit: „Říká, že jste báječná,“ přeložil to do angličtiny. Gainsbourgovi se ovšem diplomatický překlad nelíbil: „Né! Ty nejseš žádnej Reagan a já nejsem Gorbačov, takže tohle nezkoušej. Říkal jsem, že s ní chci šukat.“ Šokovaný výraz mladé zpěvačky mluvil za všechno. Moderátor se jí omluvil, že je Gainsbourg opilý. „Nejsem,“ ozvalo se pohoršeně. „Jste si tím jistý?“ zeptala se Whitney Houston, když se zmohla na slovo. Gainsbourg se jí pak omluvil.

https://www.youtube.com/watch?v=yQ7MqgSEK0I

4) Nikdy neodhalený pirát

V listopadu 1987 se američtí diváci seznámili s „Rumburakem“, aniž by kdy viděli seriál Arabela. Nebo, přesněji řečeno, s fenoménem narušeného vysílání. Do programu veřejnoprávní televizní sítě PBS se přes vysílač stanice WTTW-11 naboural pirát a přerušil tak britský seriál Dr. Who. Identita televizního piráta nikdy nebyla odhalena a stejnou záhadou zůstává i poselství jeho zhruba dvouminutového pořadu. Měl sice na hlavě gumovou masku postavy ze seriálu Max Headroom, jeho pokřikování s tím však nesouviselo. Celý vstup skončil tím, že si nechal nasekat na holou. Pak se vysílání vrátilo do normálu a pirátský vstup se už nikdy neopakoval.

http://youtu.be/tWdgAMYjYSs

5) Nina vám to poví

Povídat si s německou punkerkou Ninou Hagen není zrovna jednoduchá věc. Její televizní vystoupení málokdy probíhala standardně. Tady jsou dva příklady. V srpnu 1979 si ji pozvali do rakouské televize ORF, aby na druhém programu diskutovala v pořadu Club 2 na téma „Co se to děje s kulturou pro mladé?“. Během rozhovoru stihla divačkám poradit, jak při masturbaci dosáhnout orgasmu a příslušné pohyby rovnou předvedla přes kožené kalhoty. Trvalo to sice sotva dvacet sekund, ale skandál z toho byl ještě na dlouho. Moderátora pořadu stála aféra místo, v parlamentu se diskutovalo o morálním úpadku země.

http://www.youtube.com/watch?v=4YxJ5UShIDg

O mnoho let později, v roce 2007, se Nina účastnila talk show Sandry Maischbergerové. Téma bylo bizarní samo o sobě, probírali se mimozemšťané a andělé. Nina Hagen, jejíž vyznání pozoruhodně míchá náboženské a mimozemské prvky, v televizi mudrovala o Satanovi, Georgi Bushovi a koloniích na Marsu. Další host, moderátor veřejnoprávních pořadů o vědě Joachim Bublath, už to nevydržel a k velké radosti Niny Hagen opustil studio. „Zlej mimozemšťan jde domů a já doufám, že tam najdeš mír a lásku,“ pokřikovala za ním.

6) Ubavit se k smrti

Mnoho herců obrazně říká, že by chtěli umřít na jevišti a rozdávat radost až do posledního dechu. Nejméně jeden herec toto klišé naplnil doslova. Komik a kouzelník Tommy Cooper zemřel v přímém televizním přenosu 15. dubna 1984. Na britské stanici ITV vystupoval v oblíbené jevištní show, přenášené živě z londýnského Divadla Jejího Veličenstva. Na programu bylo další z jeho záměrně nepodařených kouzelnických čísel, takže ani jeho asistentce ani divákům nebylo divné, když se se zachroptěním zhroutil a spadl na záda.

Všichni to brali jako další vtip, jako součást vystoupení. Bohužel, Cooper skutečně dostal infarkt. Obecenstvo se smálo, i štáb měl za to, že se kouzelník za chvilku zvedne a bude pokračovat. Když se stále nehýbal, uvědomil si režisér, že je něco špatně, vysílání přerušily titulky a reklamní přestávka.

Umírajícího komika odtáhli za oponu a pokoušeli se ho oživovat. Část veřejnosti následně šokovalo zjištění, že představení dál pokračovalo na zúženém prostoru před oponou, zatímco se štáb na zbytku jeviště ve tmě pokoušel o první pomoc. Pokračoval dokonce i televizní přenos, záchranka se k muži dostala až během druhé přestávky. Cooperovi už nebylo pomoci, po převozu do nemocnice byl prohlášen za mrtvého.

https://www.youtube.com/watch?v=W-cdrP7m72A

7) Profesionální až do konce

Americká moderátorka Christine Chubbucková se zapsala do dějin médií nikoliv kvůli svému rannímu pořadu, ale kvůli tomu, že jako první v historii spáchala sebevraždu v přímém televizním přenosu. Stalo se tak 15. července 1974 krátce po deváté hodině ráno. Nejprve přečetla regionální zpravodajství a pak, když kvůli technické chybě selhalo odvysílání reportáže o přestřelce v nočním klubu, navázala slovy: „V souladu s rozhodnutím Kanálu 40, který hodlá v živých barvách nabízet čerstvou krev a vnitřnosti, teď jako první uvidíte pokus o sebevraždu.“

Potom sáhla do nákupní tašky, vytáhla pistoli, přiložila si ji za pravé ucho a vystřelila. Zhroutila se na stůl a potom spadla na zem. Teprve poté, když se štáb vzpamatoval, nahradily záběr ze studia upoutávky.

Chubbocková svým prohlášením reagovala na pár dnů stará slova majitele stanice, který výrokem o krvi a vnitřnostech hájil ředitele zpravodajství. Ten zkrátil jednu z reportáží Christine Chubbuckové, aby měl víc prostoru pro krvavou reportáž o přestřelce. Moderátorku převezli do nemocnice, kde později téhož dne zemřela. Ve studiu zůstaly ležet papíry s vytištěným scénářem, ve kterém byla nejen naplánovaná sebevražda, ale dokonce i text zprávy, kterou o své sebevraždě připravila.