Tady pošta! Vezeme vám video!

[dropcap]P[/dropcap]ošta chce být lidem blíž. Tentokrát nebude rozšiřovat nabídku produktů na pobočkách, ale pořídila si vlastní videokanál na portálu YouTube. Podle tiskové zprávy chce internetová televize pod zkratkou ČPTV "zábavnou a neotřelou formou" přinášet novinky z poštovního provozu. Chybět nemají ani soutěže o různé ceny a rady, jak si usnadnit používání služeb.

Státní podnik se tak vydává po stopách světových kolegů. Nahlédnout do zákulisí s kamerou můžete třeba u francouzské La Poste nebo britské Royal Mail. Jenže zatímco Britové vám představí umění a náročné postupy spojené se vznikem nové známky, Česká pošta se vydala cestou trdlování. Od poštovních doručovatelů přece všichni spontánně očekáváme humor, to dá rozum. A žlutou paruku, kterou si v prvních dvou dílech nasadil poštovní specialista na sociální sítě, někdejší finalista televizní soutěže SuperStar Julián Záhorovský.

V marketingu má sice důležitou roli odlišení a moment překvapení, ale zároveň by zákazník neměl mít pocit, že mrháte energií na věci, které nejsou tak podstatné. Služby České pošty jsou pravidelně předmětem kritiky, zejména kvůli (ne)doručování balíků. Netrpělivě čekáte na zásilku, jste doma, pošťák nikde. Pak objevíte ve schránce lísteček, že jste nebyli k zastižení a máte si dojít na pobočku. Jestli něco chtějí zákazníci vysvětlit, tak tohle. Ne se dívat na šklebícího se šaška v paruce. Tím akorát pošta zbytečně podporuje dojem, že vážné starosti jsou jí fuk, protože na ústředí si řekli, že teď bude legranda.

Zábavná a neotřelá forma se poště moc nepovedla. Z nějakého důvodu si v podobných podnicích myslí, že tou největší bombou na začátek, která přitáhne davy, je rozhovor s generálním ředitelem. Navíc žertovný! Vypadá to přesně tak slizce, jak si myslíte. Martin Elkán je ve firmě ten "nejvyšší", nezbytně tedy následuje humorná scénka o tom, že Julián Záhorovský si při rozhovoru musí stoupnout na židli. Po rozhovoru se zase za zvuků tibetského gongu třikrát uctivě ukloní… A pointou je, že pošta hledá pozdrav, kterým budou videa začínat. Nápady odmění dárkovým poukazem na poslání pohledů přes internet. Skutečně přelomová komunikace.

Při sledování firemního videa by si divák neměl připadat, že z něj podnik dělá idiota. Ve druhém klipu Julián Záhorovský vysvětluje, jak na poště funguje vyvolávací systém. Ano, ten pořadník s čísly. Zmáčknete tlačítko a vezmete si lístek. Cílem bylo předvést novinku na jedné z moderních poboček, kde dokáže systém vytisknout pořadové číslo oskenováním čárového kódu u e-mailové výzvy k vyzvednutí balíčku.

https://www.youtube.com/watch?v=iI_L890zfI4

Je to celé tak překombinované, že si neustále říkáte, jestli to pošta myslí vážně, nebo je to jenom nějaký metahumor a součást vnitřní podnikové terapie. Výsledek působí tak, že pro poštu je prioritou číselník a nic důležitějšího se tam neděje. Mají hračku, jsou z ní celí odvázaní a chtějí se podělit o svou radost. Ale nám ostatním, kteří nemáme spádovou pobočku v obchodním centru na Chodově, je to tak akorát k vzteku.

ČPTV přitom mohla mít úplně jiné vyznění, kdyby Záhorovský vystupoval sám za sebe a byl "advokátem lidí". Mohl s nadhledem přiblížit úskalí poštovního provozu a postavit se čelem k nejčastějším výtkám ze sociálních sítí. Jenže to by znamenalo, že se k nim musí čelem postavit i management, a to by se pak nemohl generální ředitel pochlubit, že ve volném čase jezdí na koloběžce. Reakce diváků na sociálních sítích jsou všeříkající a námětů tam pošta najde víc než dost. Když bude chtít.

Na Facebooku i na YouTube zatím přibývá jedna vytočená reakce za druhou. Do soutěže o pošťácký pozdrav navrhuje jeden z uživatelů "Dnes podáte, zítra hledáte", případně "Zazvonit a ujet". Jiní si utahují z nabídky losů a pojištění na přepážkách. Nakonec to možná nejlépe vystihl sám generální ředitel, který ve videu tvrdí, že koloběžkáři se mezi sebou zdraví "Trhni si nohou". Křečovitost a témata nové internetové televize naznačují, že takhle by měli klienti spíš zdravit management České pošty, který nechápe, kde je problém.

[otw_shortcode_info_box border_type="bordered" border_color_class="otw-black-border" border_style="bordered" rounded_corners="rounded-3"]Tento komentář vyšel 31. července 2017 v Hospodářských novinách jako součást pravidelné pondělní rubriky McMedia.[/otw_shortcode_info_box]