Tohle jen tak někdo neumí

Jednou přijde den, kdy se tiskové zprávy dostanou do čítanek jako specifická literární díla vytříbeného obsahu i formy. Důstojným zástupcem České republiky by mohl být mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben, který do komunikace s novináři vnesl verše i zásadní témata zvířecího života.

"Nedrbe si po návratu z prázdnin pejsek nebo kočka úporně ouška? Pakliže ano, je to signál k pohledu dovnitř boltce," začíná třeba jedna z jeho posledních zpráv. Nutno dodat, že Duben má talent podat přístupnou formou jinak dost specifická veterinární témata, a to neumí jen tak někdo.

Ale nekončí to jenom u domácích mazlíčků. Kupříkladu 8. srpna rozeslala Státní veterinární správa návod "Jak vyšetřovat jeleny, zda nechřadnou". "O chronickém chřadnutí jelenovitých není mnoho známo, mohou onemocnět zvířata již kolem jednoho roku, ale i starší než 13 let, přičemž nejčastěji mezi 3 až 4 roky," upozorňují veterináři na možné úskalí našich lesů.

À propos jeleni. Dnes dorazila do mailboxů českých médií zásadní informace od Českomoravské myslivecké jednoty:

Mistrem Evropy ve vábení jelenů je Slovák Robert Štancel

Ve Svatém Antonu nedaleko Banské Štiavnice na Slovensku proběhl v sobotu 1. září již 9. ročník Mistrovství Evropy ve vábení jelenů za rekordní účasti 23 vábičů z 9 zemí.

Mistrem Evropy se stal slovenský reprezentant Robert Štancel (94 bodů), na druhém místě se umístil Tamás Erdelyi z Maďarska (93 bodů) a na třetím místě Andrezej Misiak z Polska (91 bodů). Neztratili se ani čeští reprezentanti Josef Kapras (4. místo - 88 bodů), Lubomír Doležal (8. místo - 85 bodů) a Jiří Frič (11. místo - 78 bodů).

Českou republiku reprezentoval také zástupce v porotě - Ing. Jan Kupka, jediný rozhodčí, který rozhoduje v porotách od začátku evropských mistrovství.

Na závěrečné recepci pak Českomoravská myslivecká jednota v zastoupení jednatele Ing. Jaroslava Kostečky, Ph.D. převzala štafetu v pořádání evropských mistrovství - příští jubilejní 10. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů se uskuteční dne 28. června 2008 na zámku Ohrada v rámci Národních mysliveckých slavností.

Mistroství Evropy ve vábení jelenů

Vítěz je na fotografii uprostřed. To by mě zajímalo, podle čeho se to vábení boduje…