Pozor, změna redakční adresy od července 2024.

Tvrdit, že doma nemáte televizi? To už není v módě

Samsung Watch Together
Funkce Společné sledování (Watch Together). Zdroj: Samsung

Pokud si půjdete v dnešní době koupit nový televizor, bez ohledu na výrobce dostanete podobné funkce.

Zobrazovače jsou čím dál tenčí, úspornější a designově elegantní. Prakticky bez výjimky jde o počítače vybavené operačním systémem, kde je zpracování televizního signálu jen jednou z řady možností.

Televizor sice nemusíte připojovat k internetu, ale připravíte se tím o podstatnou část toho, co umí. Barevné podání obrazovek a zvukové výstupy se dostaly za hranici toho, co jsou smysly běžného člověka schopné rozeznat. Světové značky se trumfují v technologiích podsvícení, inteligentních režimech a černější černé.

Ale hlavním posunem v uvažování o televizorech je jejich postupná proměna v ústřední multimediální centrum domácnosti. To, co nové přijímače umí, do značné míry ovlivňuje rozvoj herního průmyslu a jeho potřeb. Hráči chtějí sledovat plynulý obraz s minimální prodlevou, orientovat se v rychlých pohybech a komunikovat s ostatními členy týmu.

Proto k televizorům přibývají webkamery přichycené k hornímu okraji přijímače – nebo lépe řečeno, teď už i vysílače. Původní prostředky pasivní zábavy se totiž mění v prostředky aktivní komunikace.

Na světovém veletrhu spotřební elektroniky CES například představila firma Samsung funkci Společné sledování. Po její aktivaci se obraz rozdělí na dvě části. V levé pokračuje spuštěný televizní pořad, například sportovní utkání, zatímco v pravé se objeví přenos z webkamery anebo mobilního telefonu. Stejně to funguje při hraní her. Dnešní diváci nevěnují pozornost jen jedné obrazovce, ale třeba dvěma nebo třem. Vjemy se tříští a komunikace se zrychluje.

Nestačí, že jste něco viděli před hodinou anebo – nedejbože! – včera. Firmy chtějí, ať emoce sdílíte v reálném čase. Nejlépe samozřejmě prostřednictvím dalších zařízení ze stejného ekosystému.

Firma LG tedy představila celý koncept domácnosti propojené přes výrobky této značky, Sony přišlo s možnostmi virtuálního světa a Samsung zdůrazňoval, jak plynule nasdílíte obsah z telefonu na velkou obrazovku. Nebo projektor. Protože budoucnost je bezkabelová a stačí, aby obě zařízení sdílela stejné internetové připojení. Kdo by se otravoval s hledáním správného konektoru?

Potřeby hráčů byly leitmotivem firemních prezentací na celém veletrhu. Bylo skoro úsměvné, jak se značky v podkladech pro novináře předháněly, čí výrobky jsou ty nejlepší pro připojení herních konzolí, s nejpohodlnějším nastavením a ovládáním. Část výrobců se domluvila s Googlem a dalšími provozovateli velkých herních databází a přímo z prostředí televizoru si koupíte a spustíte streamovanou hru.

A kde nebyla řeč o hrách, tam se připomínaly obsahové streamovací služby. Jsou tak samozřejmou součástí funkcí televizoru, že mají u hlavních výrobců vlastní tlačítka na dálkovém ovládání.

Netflix už je na těchto ovladačích celé roky, teď svoje tlačítka pro rychlé spuštění dostávají také Disney+ a Amazon Prime Video. Moderní ovladač ostatně poznáte podle toho, že na něm už nejsou čísla pro přepínání televizních stanic. Najdete tam jenom kolíbku s posunem nahoru nebo dolů, ovládání zvuku, směrové šipky a pak zkratky pro chytré funkce, včetně zmíněných aplikací.

Zvlášť v mladých domácnostech se přístup k využívání televizní obrazovky mění, od lineárního programu se odklánějí k aplikacím a zpětnému sledování. Zjednodušeně řečeno, nevážou se na začátek pořadu, ale kdykoliv si ho pustí celý od začátku anebo pozastaví děj a vrátí se k němu později.

Mění se celé ovládací rozhraní televizorů. Jen si vzpomeňte, kolik toho musíte nastavit po zakoupení nového přijímače. Copak jste museli někdy dřív přemýšlet nad tím, jestli televizoru povolíte shromažďování osobních údajů? A není přece jenom zvláštní vědět, že je v televizoru k dispozici hlasový asistent, který vyhoví vašim přáním? Existují už i přijímače, které vám na požádání ukážou obsah vaší ledničky, pokud je od stejné značky a připojená na síť.

Nemění se ale jenom chápání televizního obsahu. Pokud doma nemáte prostor na umění, znovu místo něj poslouží televizor na zdi. Jenom si musíte koupit model s výměnnými rámečky. Více výrobců už umožňuje přepnout přijímač do uměleckého režimu, který promítá věrohodné kopie obrazů ze světových galerií. Říkal tu někdo, že jsou televize mrtvé?

Vyšlo jako komentář v Hospodářských novinách, 10. 1. 2022