Václavák - společenská hra pro otrlé

Každý, kdo někdy šel večer po Václavském náměstí v Praze, to zná. Mezi turisty se proplétají existence všeho druhu, partičky Britů v tričkách s nápisem Prague Stag Team, narkomani, bulharské příslušnice nejstaršího řemesla, hráči z místních kasin... Rozhodl jsem se, že by z toho mohla být stolní společenská hra, před kterou blednou Monopoly i Člověče, nezlob se.

A jak jsem řekl, tak jsem udělal. Připravte si figurky a hrací kostky, je tu Václavák, společenská hra pouze pro otrlé.

Nejdřív si vytiskněte plánek (k dispozici také jako PDF - formát A3):

Václavák - herní plán
Václavák - herní plán

Pravidla hry Václavák

Stolní hra Václavák je určena pro jednoho i více hráčů. Záleží na tom, kolik figurek se vejde do historické budovy Národního muzea, v níž se startuje. Při větším počtu hráčů může některou z figurek zabít kus padající římsy, kterou nezachytily ani ochranné sítě, ani lešení.

Každý z hráčů hází kostkou (vzhledem k tématu hry může být i dlažební). Figurku pak posune o tolik políček, kolik padlo na kostce. Padne-li šestka, hráč se posune o šest míst a hází znovu. Padne-li mu opět šestka, musí z ní odvést pevnou část magistrátu jako poplatek za štěstí a pokračuje už jen o čtyři políčka.

Červená pole znamenají náhodná setkání, která mohou, ale nemusí být k prospěchu věci. Jejich význam je popsán níže. Žluté políčko je trestné: hráč, který se na něj během hry dostane, z něj může pokračovat jen směrem nahoru, nevrací se na původní pozici.

Vyhrává ten hráč, který jako první dostane svou figurku bezpečně do cíle. Případně hráč, který zná správné lidi a umí už ve veřejných soutěžích chodit.

Červená pole

  • Číslo 5 - Připletli jste se k demonstraci pod koněm. Přesuňte se na žluté políčko a dvě kola poslouchejte projevy s hloučkem italských turistů, které nezajímá demonstrace, neboť tam stojí a pokřikují běžně.
  • Číslo 11 - Na místě probíhá demolice historické budovy, kterou nahradí mnohem přínosnější developerský projekt s podzemními garážemi. Vraťte se o dvě políčka zpět a pozorujte demolici z bezpečné vzdálenosti, kterou odkrokoval ministr kultury.
  • Číslo 17 - Zastavili vás kapsáři s nabídkou hodinek a řetízků, o které právě odlehčili několik turistů v tramvaji 9. Než se jich zbavíte, zůstáváte jedno kolo na místě.
  • Číslo 21 - Šňupli jste si lajnu v klubu. Zdá se vám, že milujete všechny kolem a nepotřebujete spát. Nahromaděnou energii využijte k odtančení o čtyři políčka vpřed. Kolemjdoucí policisty ujistěte, že máte vždycky takhle v létě silnou rýmu.
  • Číslo 27 - Můstek. Slávistický fotbalista, kterému klub už nějakou dobu dluží výplatu, vám nabízí letáček na živou lesbickou show. Zapovídáte se o poměrech ve fotbalové lize tolik, že jedno kolo zůstáváte na místě.
  • Číslo 32 - Skupina Britů se loučí se svobodou tak mocně, až se vám vyzvrací pod nohy. Třináctihlavý dav vás pak odtáhne do ulice 28. října na další rundu. Vracíte se o tři políčka zpět.
  • Číslo 37 - Znaveni dlouhým pochodem si dáváte přepálenou klobásu v nedalekém stánku. Následné střevní problémy vás ženou až na políčko 42.
  • Číslo 41 - Tři nenápadní muži z Afriky vám nabízejí něco na lepší náladu. V Nigérii a Ghaně se žije těžko a oni mají na krku fiktivní manželku a děti. Než se přiblíží skupinka Britů, která jim udělá kšeft, zůstáváte jedno kolo na místě.
  • Číslo 46 - Naháněči vás střídavě zvou do dunící diskotéky, herny a kabaretu, který chudým dívkám z nuzných poměrů za výhodné ceny pronajímá pokoje pro podnikatelskou činnost v oblasti osobních služeb. Originální podnikatelský záměr chcete prozkoumat blíž, takže tu na dvě kola zůstanete.
  • Číslo 52 - U vstupu do metra vás obtěžuje narkoman trpící samomluvou. Chybí mu deset korun na vlak do Kladna. Předstíráte, že si nutně potřebujete prohlédnout sochu sv. Václava a klidíte se do bezpečí žlutého pole.

Hezkou zábavu!