Věty, které Churchill nikdy neřekl

Britskému politikovi Winstonu Churchillovi se připisuje mnoho zábavných výroků, glos a ironických špílců na adresu politických protivníků. Úderné citáty s brilantní pointou mají často jedinou vadu: Churchill je nikdy neřekl. Tak jako existují celé knihy popisující Churchillův život a jeho strategická rozhodnutí, mohly by existovat i sborníky citátů mylně vydávaných za výroky britského ministerského předsedy.

V různých podobách například koluje údajná Churchillova glosa o konzervativcích a liberálech. Asi nejznámější je tato: „Kdo není ve dvaceti liberál, ten nemá srdce. Kdo není ve čtyřiceti konzervativec, ten nemá mozek." Jiné verze vypouštějí konkrétní věk („Ukažte mi mladého konzervativce a já vám řeknu, že nemá srdce. Ukažte mi starého liberála a já vám řeknu, že nemá mozek“), nebo různě nahrazují zmínky o politických směrech („Kdo nebyl ve dvaceti komunista...“).

Neexistuje žádný záznam, že by něco takového Churchill kdy řekl. Ve skutečnosti je autorem obdobného výroku někdejší francouzský premiér François Guizot: „Nebýt republikánem ve dvaceti je důkazem chybějícího srdce. Být jím ve třiceti je důkazem chybějícího mozku."

Legendární britský premiér se netajil vstřícným vztahem k alkoholu. Whisky a doutník si kdysi připsal i jako položku svého snídaňového menu. Poslankyně Bessie Braddocková mu jednou podle různých historek přímo v parlamentu vyčetla: „Winstone, vy jste opilý, ba co víc, vy jste nechutně opilý". Churchill jí na to prý řekl: „Bessie, má drahá, vy jste zase ošklivá, ba co víc, jste neuvěřitelně ošklivá. Ale já se z toho do rána vyspím".

O takovém dialogu ovšem nic netuší ani Churchillovi životopisci, ani písemné záznamy. Podle britského novináře Simona Hoggarta, který pro BBC Radio 4 připravoval pořad Velké politické mýty, se nic takového neodehrálo. Jednak je to starý vtip a jednak by si to Churchill nedovolil.

Podobně nelze doložit ani jinou slovní přestřelku, tentokrát mezi Churchillem a první ženou v Dolní sněmovně, vikomtkou Nancy Astorovou. Jejich výměny názorů sice byly pověstné, ale v průběhu času si je dost lidí výrazně přibarvilo. Nejinak je tomu i se situací, která prý nastala, když Astorová hostila členy Dolní sněmovny ve svém domě. Při podávání čaje prý směrem k Churchillovi vesele utrousila: „Winstone, kdybych byla vaše žena, tak vám do toho čaje nasypu jed.“ Churchill nehnul brvou a opáčil: „Madam, kdybych byl váš manžel, tak ten čaj vypiju.“ Je to sice kousavě vtipné, ale ani tohle se podle britských historiků nikdy nestalo.

Zatímco výše zmiňované dialogy a citáty připisovala Churchillovi britská i světová veřejnost, někdy mu bylo úmyslně podsunuto nějaké tvrzení z politických důvodů. Slavný výrok „Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval“ rozšířila za druhé světové války hitlerovská propaganda. Cílem bylo pravděpodobně vykreslit britského premiéra jako člověka, který lže vlastnímu národu o počtu obětí, svržených bomb a důsledcích svedených bitev. Podrobněji se tomu věnuje německá studie z roku 2004.

Churchill má na kontě dost pamětihodných výroků na to, aby se mu musely připisovat ještě další. Ale vymyšlené jsou hezky...