Jak se spisovatelé vzbouřili proti Gottovi a zostudili sami sebe

Necelých šedesát spisovatelů a básníků se zhruba tři roky sdružuje v Asociaci spisovatelů. Pokud jste o ní nikdy neslyšeli, nevadí. Zjednodušeně řečeno jsou v ní spisovatelé, kterým se nelíbily poměry ve starší Obci spisovatelů pod vedením režiséra Tomáše Magnuska. Chtěli dosáhnout "funkční a akceschopné oborové organizace".

Během uplynulých let se to nedařilo a ani web asociace nepřetéká aktivitou. Spolek o sobě dal výrazněji vědět až teď, když začal protestovat proti účasti Karla Gotta v programu Roku české kultury v Lipsku. Spustil tím kaskádu tragikomických událostí, které v očích veřejnosti jenom potvrzují dojem, že jsou tuzemští literáti povýšení a zahledění do své dokonalosti. Jakmile ale mají komunikovat mimo svou bublinu, jejich talent se úplně vytratí.

Co se tedy stalo? V německém Lipsku proběhne akce Rok české kultury, kterou zastoupí několik umělců z různých hudebních žánrů, a Česko také bude v Lipsku hostovat na Mezinárodním knižním veletrhu. Spisovatelé se doslechli, že má v Německu koncertovat i Karel Gott, sepsali proti tomu otevřený dopis.

Koncipovala ho Petra Hůlová, vůči zlatému slavíkovi si nebrala servítky. V textu stálo, že je Gott "synonymem beznázorového prospěchářství a pokleslého masového vkusu". "Čeští spisovatelé jsou si aspektu morálního přesahu své práce vědomi," povyšuje se dopis. "Naším požadavkem je, aby bylo vystoupení Karla Gotta bezodkladně zrušeno či vyjmuto z kalendáře akcí," rozčilují se spisovatelé.

Asociace otevřený dopis publikovala dřív, než se vůbec členové shodli, co vlastně chtějí akcentovat. Takže se text dodatečně měnil, načež se signatáři veřejně rozhádali. Hůlová některé pasáže dodatečně vypustila, a dopis je tak v současné verzi vůči Gottovi mírnější.

To se části spisovatelů nelíbilo a podpisy stáhli: "Podepsal jsem původně výrazně jiný text. Rozhodně ne tak opatrnický vůči tomu odporně lepivému cukrkandlovému zombie," ozval se třeba spisovatel Jaromír Typlt. Jiným se nelíbilo, že je text vůbec o Gottovi. Dalším šlo spíš o to, aby s nimi pořadatelé kulturní program konzultovali.

Na celé události je nejvtipnější, že spisovatelé spoléhají na nepotvrzené zprávy. Gott nakonec v Lipsku vůbec nevystoupí, protože se jeho management nedohodl s pořadateli. Kromě zpěváka jim vadí i to, že má být na knižním veletrhu "růžový trabant Davida Černého", což je pro změnu dílo, které neexistuje.

Asociace v podstatě předvedla mistrovství ve veřejném protestu proti neexistujícím věcem. To je dost zoufalé, když si uvědomíte, že zrovna veřejně činní spisovatelé by neměli postrádat kritické myšlení. A také velkorysost, protože česká kultura nejsou jenom signatáři dopisu, zvlášť ne optikou německého publika.

Se stejnou angažovanou roztržitostí přistoupili spisovatelé také k mediální komunikaci. Ta se v jejich pojetí odehrává především na Facebooku. Je to festival ublíženosti, který už nebyl k vidění dlouho. Chvílemi nevíte, jestli asociace dospěla do fáze parodie na sebe samu, nebo je opravdu tak bohorovná.

"V 90. letech jsme žili pod neustálou komerční knutou úspěšnosti," ohrazuje se proti tomu, že na rozdíl od signatářů má Gott v Německu početné publikum. "Není potřeba psát úspěšné knihy, ale dobré a podstatné knihy," dodává. Objevila se i figura náhradního viníka: "Mnozí spisovatelé toho dokázali nesmírně mnoho, ale v médiích se o tom bohužel nic nedozvíte. To ale není jejich chyba."

Vidíte, zase za všechno můžou novináři.

Dospělo to tak daleko, že kdosi jménem asociace označuje současný režim za "kapitalisticko-komunistický". Možná chtěli spisovatelé jen otevřít diskusi, jak se v Česku říká, když se začnete topit ve vlastních nehoráznostech.

Kromě obsahu byla však zajímavá i forma, pozoruhodně neobratná práce s jazykem. Výsledkem je komediální show, v níž se ze samolibé asociace stala banda na pískovišti, která se mlátí lopatičkami. A opodál to užasle pozoruje Karel Gott. Třeba o této malé letní nekulturní aféře jednou někdo napíše knížku.