Když internet ještě spí, vy už to víte

Největší překážkou českého internetového zpravodajství je časový posun. Události oznámené třeba ve Spojených státech vydávají agentury v době, kdy většina tuzemských serverů spokojeně spí, popřípadě vystavuje „konzervy“, tedy připravené materiály.

Když tedy 2. května 2011 ve 4:43:27 středoevropského času poslala agentura Reuters do světa červený jednořádkový flash, že Usáma bin Ládin je po smrti, byla na stráži především tradiční média. ČTK vydala prvotní informaci o pět minut později a v pět hodin ráno ji odvysílal Český rozhlas 1 – Radiožurnál ve svém zpravodajství s upozorněním na očekávaný projev Baracka Obamy [poslechněte si záznam zpráv na ČRo 1 - Radiožurnálu v 5:00].

Rozhlas také drží standardní noční služby v internetovém zpravodajství, takže zhruba deset minut po odvysílání této ranní zpravodajské relace už byla na webu zpravy.rozhlas.cz základní zpráva, kterou rozhlas od té doby rozsáhle aktualizoval. Časem 5:05 datuje první bleskovou zprávu web ČT24, rovněž nepřetržitě doplňovanou. Ve vysílání ČT24 se objevila tradiční informační lišta.

ČTK, Český rozhlas i Česká televize tedy rychlostí informování dostály povinnostem médií veřejné služby. Jak navíc vyplývá z malého chronologického přehledu, měla před probouzejícími se soukromými médii i poměrně velký náskok. Noční vysílání rozhlasu může posloužit i jako důkaz, že „staré“ médium klidně předběhne „nová“ média i v době, kdy leckdo vidí budoucnost jen v internetu.

Korektně podotýkám, že zjistit přesné časy publikace na různých serverech není vždy jednoduchý úkol. Čas vydání mají u článků jen některé, zatímco jiné pracují s časem poslední aktualizace textu (do této kategorie ostatně patří i rozhlasový web). V takových případech je nutné vycházet z nepřímých údajů jako jsou různé agregátory, nebo například zpravodajské kanály na Twitteru, které automaticky odkazují na každý článek stažený přes RSS zdroj.

Právě díky automatickým odkazům na Twitteru jsem dohledal, že zhruba v 5:23 informaci vydaly České noviny, které provozuje ČTK. Pět minut po půl šesté informaci zveřejnil web agentury Mediafax. Za minutu šest začalo na ČT24 tradiční Studio 6, které se celé ráno zabývalo dalším vývojem, přineslo projev amerického prezidenta i vstupy zpravodaje Michala Kubala.

Lidovky.cz uvádějí čas 6:17, iDNES.cz ze stejného vydavatelství zprávu přineslo až hodinu po Mediafaxu, v 6:40. Pak pravděpodobně v 6:44 následoval iHNed. Nejčtenější Novinky.cz byly dokonce ještě pomalejší, podle vlastní datace zveřejnily článek „Američané zabili Usámu bin Ládina“ teprve v 6:59. Tou dobou už Rádio Česko na Twitteru upozorňovalo, že od 8.00, kdy začíná vysílat, přinese další ohlasy a stanoviska. Pár minut po sedmé hodině se na Twitteru objevil odkaz na článek Aktuálně.cz.

Archiv článků na iDNES mimochodem nabízí docela zajímavý pohled na to, jak také může vypadat zpravodajský server v době, kdy se obvykle nic neděje. Prostě se vycpe reklamními texty:

iDnes.cz

S ohledem na to, že se informace musely překládat do češtiny, neměly první zpravodajské zmínky příliš velké zpoždění ani za světovými médii. Velké americké televize přerušily vysílání prakticky souběžně ve 4:45 našeho času. Kolem půl šesté ráno středoevropského času předstoupil před kamery v mimořádném vysílání prezident Obama se slovy„Tonight, I can report to the American people and to the world that the United States has conducted an operation that killed Osama bin Laden…“

A ranní noviny tím okamžikem zase jednou vyšly se zprávami, které tou dobou už nikoho nezajímaly.

(Sloupek pro Médiář, kde původně vyšel 3. května 2011)